Za boljšo digitalno pismenost starejših

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 17. 11. 2023 04:00:00, Kategorija: Računalništvo

Promocijska vsebina
Živimo v hitro se spreminjajočem digitalnem svetu, ki ga nekateri težko dohajajo, posebej starejši. Pobuda zavarovalnice Generali starejšim namenja brezplačne delavnice za digitalno opismenjevanje.

Za boljšo digitalno pismenost starejših
Slovenija velja za eno bolj »starih« držav. Eden od pokazateljev, da je to res, je tudi tako imenovani indeks staranja. Gre za razmerje med številom oseb, starejših od 65 let in mlajših od 15 let. Po podatkih Statističnega urada RS (SURS) so v Sloveniji tri občine, v katerih je indeks staranja preko 300 (na vsakih 100 oseb, mlajših od 15 let, živi več kot 300 oseb, starejših od 65 let), kar 12 pa takšnih, kjer je indeks staranja nad 200.

Takšna struktura prebivalstva pred te občine seveda postavlja mnoge izzive, eden bolj perečih pa je tudi digitalna pismenost. Starejši ljudje se namreč vedno težje spopadajo s sodobnimi tehnologijami, saj niso odraščali v dobi digitalne tehnologije. Zato pogosto nimajo osnovnega razumevanja sodobnih digitalnih naprav in platform in ne znajo uporabljati računalnikov, pametnih telefonov in tablic, ki so postali ključni za komunikacijo in pridobivanje informacij v vsakdanjem življenju. Posledica nerazumevanja sodobnih tehnologij je pogosto tudi strah pred njimi in posledično manjša pripravljenost oziroma motivacija za učenje. Večina »starih« občin je tudi precej daleč od mestnih središč, to pa pomeni, da so tudi izobraževalni viri težko dostopni. Tako mnogi starejši, ki bi imeli željo in voljo po pridobivanju digitalnih znanj, nimajo dostopa do ustrezne pomoči ali usposabljanja. In nenazadnje sta tu tudi varnost in zasebnost. Starejši so pogosto tarča spletnih goljufij ali zlorab, saj večinoma niso dovolj dobro seznanjeni z nevarnostmi, ki prežijo na spletu in kako se pred njimi obvarovati.

Vsi ti izzivi ustvarjajo kompleksen problem, ki zahteva celovite rešitve, kot so prilagojena izobraževanja, dostop do podpornih skupnosti in prilagoditve digitalnih storitev, da bi bile bolj prijazne starejšim uporabnikom. Slovenija v digitalni pismenosti starejših zaostaja za povprečjem EU, kar potrjujejo podatki Statističnega urada Republike Slovenije (SURS). Leta 2021 je v starostni skupini od 65 do 74 let delež oseb brez digitalnih veščin znašal 45 %, kar je nad povprečjem EU-27 (41 %). Projekcije o staranju prebivalstva (Eurostat) kažejo, da se bo v prihodnjih desetletjih pomembno spremenila starostna sestava prebivalstva Slovenije. Lani so starejši od 65 let predstavljali 21 %, leta 2100 naj bi jih bilo že 32 %.

Skladno s svojo strateško zavezo za ustvarjanje trajnostne prihodnosti so se v zavarovalnici Generali odločili, da se bodo vključili v prizadevanja pri premagovanju teh izzivov. S pobudo za digitalno opismenjevanje starejših so zagnali dolgoročni projekt, ki so ga poimenovali »Digitalno samostojni«. V sodelovanju z družbo ISA znanje in izbranimi občinami bodo v okviru projekta nudili štiridnevne brezplačne osnovne in nadaljevalne tečaje, namenjene usposabljanju starejših za uporabo novih tehnologij. Tečajniki bodo spoznali osnovno uporabo interneta, e-pošte, pametnih telefonov, se naučili vzpostaviti video klic, dostopati do storitev e-zdravja in podobnih, ki jih potrebujejo v vsakdanjem življenju. Pri Generaliju so se odločili, da prve tečaje organizirajo v občinah, ki imajo zelo visok indeks staranja. Novembra so z delavnicami začeli v Lendavi, Kranjski Gori in Piranu, spomladi 2024 pa se jim bodo pridružile še nove občine.

Več o pobudi »Digitalno opismenjevanje starejših« in projektu »Digitalno samostojni« lahko preberete na spletni strani projekta, kjer boste dobili informacije o tečajih v vaši bližini in načinu, kako se nanje prijaviti. ▪

preberite še to

Računalništvo
Office brez Officea

Office brez Officea

Microsoftov Office, pardon, Microsoft 365, lahko brezplačno zaženete s čudno bližnjico.

Računalništvo
Konec Nadzorne plošče? Mogoče…

Konec Nadzorne plošče? Mogoče…

… ni pa nujno, saj se z njeno ukinitvijo trudijo že 12 let…

Računalništvo
PhotoDemon 9.0

PhotoDemon 9.0

Brezplačen in hudo dober program za urejanje slik…

Računalništvo
Začetek veljavnosti evropskega akta o umetni inteligenci

Začetek veljavnosti evropskega akta o umetni inteligenci

Prvega avgusta je začel veljati evropski akt o umetni inteligenci, ki je prva celovita uredba o umetni intelig...

Računalništvo
TikTok Lite Rewards? Pri nas ne...

TikTok Lite Rewards? Pri nas ne...

»Nagrajevalna« različica aplikacije TikTok v EU ne bo na voljo.

Računalništvo
Dnevnik v Beležnici

Dnevnik v Beležnici

Beležnica v Windows omogoča samodejno dodajanje ure in datuma odprtja, kar je mogoče s pridom izkoristiti

Računalništvo
Kako do »vode« v Excelu?

Kako do »vode« v Excelu?

Ste v Excelu kdaj zaman poskušali zapisati H2O tako, kot je »zapovedano«?

Računalništvo
Božja mapa!

Božja mapa!

V okolju Windows so nastavitve razmetane povsod naokoli. Kaj če bi obstajal način, kako jih združiti v en sam ...

Računalništvo
Od kod takšni naslovi?

Od kod takšni naslovi?

Vas zanima, kako nastajajo spletni naslovi posnetkov na YouTubu? Je v njih kakšna logika? Seveda je

Računalništvo
Kje sta novi tipki?

Kje sta novi tipki?

Kaj se je zgodilo z napovedanima novima tipkama na tipkovnici?

Računalništvo
Narek namesto tipkanja

Narek namesto tipkanja

Prepoznava govora v Windows je že dokaj uporabna. Tudi v slovenščini…

Računalništvo
Najuporabnejša bližnjica v Windows? Verjetno...

Najuporabnejša bližnjica v Windows? Verjetno...

Lepljenje s Ctrl+V je mimo. Spoznajte Win+V, ki skriva celo goro sladkorčkov...