Prihaja »bolj sodobna« različica Windows

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 29. 01. 2018 03:52:00, Kategorija: Računalništvo

Microsoft si že nekaj časa prizadeva izdelati sistem Windows, ki bi deloval na različnih platformah oziroma napravah. Jim bo zdaj končno uspelo?

Prihaja »bolj sodobna« različica Windows
Projekti so se imenovali »One Windows«, pa »OneCore«, tokrat pa gre za »Windows Core OS«. In kaj je bistvo projekta? Spraviti Windows v bolj modularno in s tem bolj univerzalno obliko.

Sredi lanskega septembra je Microsoft objavil, razvija nekaj, čemur pravijo Andromeda OS. Šlo je za operacijski sistem, različico Windows Core OS, namenjen prihajajočim dvozaslonskim preklopnim telefonom, kot je Surface Phone, o katerem se je takrat veliko govorilo, ne pa kaj dosti videlo. In ko smo že mislili, da je bil Andromeda OS še eden od sedaj že vrste neuspelih poskusov, je prišla na dan informacija, da Microsoft dela tudi na Polarisu, ki je kodno ime za namizno različico Windows Core OS.

Kot smo zapisali, bo Polaris namenjen bolj »tradicionalnim« napravam, kot so namizni računalniki, prenosniki in preklopni hibridi, njegovo bistvo pa bo v tem, da bo tak, kot smo že kar nekaj časa pričakovali in čakali. Šlo bo za sistem, ki bo se bo končno znebil »podedovane« kode, torej delov, ki so skrbeli za združljivost za nazaj in bili velika cokla napredka, saj so zahtevali veliko (preveč) kompromisov. Polaris se bo od tradicionalnega sistema Windows 10 Pro razlikoval po tem, da bo v celoti temeljil na platformi UWP. Kaj pa je že spet to? Kratica pomeni Universal Windows Platform, na kratko povedano pa gre za sistem, ki omogoča razvoj aplikacij tako, da bodo te uporabne na vseh platformah, ki temeljijo na Windows (namizni računalnik, prenosnik, tablica, telefon, Xbox, HoloLens, Surface Hub…) brez posebnega prilagajanja. To do sedaj zaradi omenjene združljivosti ni bilo mogoče.

S Polarisom bomo torej dobili bolj prilagodljiv sistem, ki obljublja manj navlake, boljše upravljanje porabe, hitrejše delovanje  in je slišati sploh dokaj zanimivo. Težava je le v tem, da bodo z njim uporabniki še bolj zaprti oziroma »zaklenjeni« v Microsoftovo okolje kot do sedaj. Celo še bolj kot pri Windows 10 S. Slednji je prav tako omejen na izključno programe iz Trgovine Windows, a njegova osnova še vedno temelji na Windows 10 Pro. S Polarisom ne bo tako, saj bo napisan na novo in bo s starim več ali manj popolnoma prekinil povezave.

In kako bo videti Polaris? Kaj dosti seveda še ne vemo. Microsoft aktivno razvija nov uporabniški vmesnik, zaenkrat imenovan CShell, ki bo nekakšna osnova za uporabniški vmesnike tako v mobilnem Andromeda OS kot tudi v Polarisu oziroma celotnem Windows Core OS. CShell naj bi bil na videz zelo podoben sedanjemu, razlika bo le v tem, da v ozadju ne bo več komponent Win32 in obstoječe lupine (Windows Shell). V Windows 10 S je sedaj tako, da lahko uporabniki sicer res nameščajo le aplikacije iz Trgovine Windows, vendar lahko s pomočjo Desktop Bridge zaganjajo tudi aplikacije Win32. Pri Polarisu slednje ne bo več mogoče. In to bo uporabnike verjetno precej razjezilo, saj ne  bodo mogli več uporabljati starih programov.

Microsoft se tega seveda zaveda, zato naj bi izdelali sistem, ki bi uporabnikom po potrebi omogočal tudi to, vendar ne tako, kot si je zadevo omislili HP pri svojem Elite x3, kjer se aplikacija »pretaka« na napravo, kar sicer deluje, a ne najbolje. Pravijo, da bodo izdelali bolj »naravno« različico, verjetno v obliki tako imenovanih vsebnikov (containers) torej modulov, ki bodo neodvisni od operacijskega sistema oziroma vanj ne bodo posegali.

Bo Polaris torej zamenjal Windows 10? Vsaj nekaj časa zagotovo ne. Šlo bo za sistem, ki bo deloval vzporedno z Windows 10. Uporabniki, ki bi se radi igrali ali uporabljajo zahtevne aplikacije, bodo še naprej uporabljali Windows 10, tisti, ki jim je dovolj »lahek«, hiter sistem in, ki jih ne motijo omenjen omejitve, pa se bodo lahko odločili za Polaris ali kakorkoli se bo ob izidu že imenoval. Bo pa res, da se bo treba o načinu uporabe odločiti že ob nakupu. Nadgradnja iz Polarisa na Windows 10 ne bo mogoča tako, kot je sedaj iz Windows 10 S na »pravi« Windows.

In kdaj bomo lahko videli Polaris v praksi? Letos skoraj zagotovo ne, drugo leto malo verjetno, najbolj realno je zaenkrat videti leto 2019.

Vir: Windows Central

preberite še to

Računalništvo
Hitre predloge

Hitre predloge

Kako v Outlooku hitro do sporočila iz predloge…

Računalništvo
Ko je bil Excel še otrok...

Ko je bil Excel še otrok...

Tale reklama za Excel iz leta 1992 je svojevrsten izlet v zgodovino tako elektronskih preglednic kot prenosnik...

Računalništvo
Geigerjev števec za Google,…

Geigerjev števec za Google,…

… ki ne meri radioaktivnega sevanja ampak zapiska vsakič, ko Google dobi kak vaš podatek.

Računalništvo
Koda, ki je »uničila« internet

Koda, ki je »uničila« internet

Pred osmimi leti se je, čeprav tega najverjetneje niste občutili, odvijala prava internetna drama…

Računalništvo
Hitre risbe

Hitre risbe

Ne znate risati, a bi radi v svoj dokument vstavili kakšno risbico? Poskusite takole…

Računalništvo
Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Znanstveniki so po enem samem vlaknu uspeli doseči 301 TB/s! BOmo v kratkem deležni krepke pospešitve d...

Računalništvo
Risanje z matematiko

Risanje z matematiko

Vas zanima, kako z matematičnimi formulami narisati deklico na spodnji sliki?

Računalništvo
Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Mogoče ni tako znan kot Bill Gates ali Steve Jobs, je pa pustil velik pečat…

Računalništvo
Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik USB-C, ki ima vgrajen tudi trdi disk… No, ja, prostor zanj…

Računalništvo
Delitev podatkov na celice

Delitev podatkov na celice

Če ste v Excelu kdaj morali podatke iz ene celice »raztresti« po posameznih stolpcih, boste veseli...

Računalništvo
Celotna stran kot slika

Celotna stran kot slika

Edge omogoča zelo preprost način shranjevanja celotne spletne strani kot slike.

Računalništvo
Računalniki, ki bodo spremenil svet

Računalniki, ki bodo spremenil svet

Zadnja leta se velik govori o kvantnih računalnikih. Kaj sploh to je?