Ko gre za vojaške in humanitarne operacije, je dobava stalnega in zanesljivega vira energije izjemnega pomena, ki se je sčasoma le še povečal. Posledično največje svetovne vojaške sile vlagajo osupljiv delež svojih proračunov v zagotavljanje električne energije, goriva, elektrarn in vsega, kar sodi zraven kot del vse bolj zapletene oskrbovalne verige. Ne glede na to, koliko se tehnologija energije izboljšuje, ostaja vedno prisoten problem, kako to energijo prenesti od točke A do točke B – problem, ki je pogosto nepremostljiv na zloglasnem »zadnjem kilometru«, kjer ni mogoče napeljati električnih vodov ali zakopati cevovodov, zato so vojaki pogosto prisiljeni ročno prenašati posode z gorivom po zahtevnem terenu.
Za zapolnitev te vrzeli so pri agenciji DARPA zagnali program POWER, v okviru katerega skušajo razviti tehnologijo, s pomočjo katere prenašajo energijo tja, kjer je potrebna, kart - laserski žarki. Prizadevanja so očitno obrodila sadove, saj so v okviru nedavnih preizkusov v Novi Mehiki postavili kar nekaj novih rekordov. Prvotni sistem POWER je uspel z laserjem prenesti 230 vatov na razdaljo 1,7 km za 25 sekund ter nedoločeno manjšo količino energije na razdaljo 3,7 km, zdaj pa jim je uspelo moč povečati na 800 vatov za 30 sekund na razdalji 8,6 km. Ni slabo za skoraj hipni prenos energije brez kablov.

Sistem je zasnovan okoli tako imenovanega Power Receiver Array Demo (PRAD), ki je krogli podobna struktura s kompaktno odprtino za vstop laserskega žarka. Ta žarek zadene parabolično ogledalo, ki razprši svetlobo in jo usmeri na matriko več deset fotonapetostnih celic. Te pretvorijo lasersko svetlobo nazaj v električno energijo.
Trenutno se DARPA osredotoča na moč in razdaljo, zato je trenutna učinkovitost sistema, ki znaša zgolj 20 %, sprejemljiva, čeprav obstajajo načrti za izboljšanje, ko se bo tehnologija povečevala v obsegu. Tako oddajnik kot sprejemnik sta bila za preizkus nameščena na tleh, končni cilj pa je, da se ti elementi spremenijo v releje, nameščene na brezpilotnih letalnikih, ki letijo na velikih višinah in usmerjajo energijo tja, kjer je potrebna. S pošiljanjem žarkov nad najgostejše plasti atmosfere se lahko zmanjšajo izgube ter se izogne oviram, kot so stavbe, letala in ptice.

Program je trenutno v prvi fazi tridelnega razvojnega prizadevanja, v kateri se ukvarjajo z vprašanjem, kako najnatančneje in najučinkoviteje usmeriti energijo, kako korektno popraviti valovno fronto žarka za ohranjanje kakovosti, kako omogočiti uravnavanje moči sistema ter zmanjšati izgube pretvorbe prek relejev. Do tretje faze bo cilj namestitev relejev na konvencionalna letala, ki bodo lahko dostavila 10 kW optične energije na razdaljo 200 km.
»Ta demonstracija je prebila zmotna prepričanja o mejah tehnologije brezžičnega prenosa energije in že spodbuja industrijo, da na novo premisli, kaj je mogoče,« je dejal vodja programa POWER, Paul Jaffe.
Ekipa POWER je proslavila svoj rekord v prenosu energije tako, da je del prenesene energije uporabila za pripravo pokovke, v poklon klasični sceni iz filma »Real Genius« iz leta 1985.
Vir: DARPA