»Prenehajte uničevati videoigre« je pobuda projekta »Prenehajte ubijati videoigre«, ki ga je začel Youtuber Ross Scott. Projekt si prizadeva, da bi preprečil izklapljanje videoiger. »Pobuda zahteva, da so založniki, ki prodajajo ali licencirajo videoigre (ali z njimi povezane funkcije in dobrine) potrošnikom v Evropski uniji, dolžni ohraniti te videoigre v funkcionalnem (igralnem) stanju. Natančneje, namen pobude je preprečiti, da bi založniki videoigre onemogočili na daljavo, dokler ne zagotovijo razumnih sredstev za nadaljevanje delovanja navedenih videoiger brez sodelovanja založnika,« piše na spletni strani EU državljanske pobude.
Še junija je zbiranje podpisov potekalo precej počasi, manjkala je polovica potrebnih glasov. Zahvaljujoč novi kampanji na družbenih omrežjih na Redditu, Youtubu in drugih platformah, ki je vodila tudi do dodatnega poročanja v tradicionalnih medijih, je projekt v kratkem času le uspel zbrati potrebne glasove. Tudi ločena peticija v Veliki Britaniji je medtem dosegla potrebno število podpisov.
Kljub temu se odgovorni ne zadovoljijo s tem: da bi bili prepričani, da se bo Evropska komisija res morala ukvarjati s pobudo, želijo zbrati vsaj 1,4 milijona podpisov. Tako želijo nadomestiti morebitne neveljavne podpise, ki bi jih naknadno lahko izločili, pojasnjuje Stop Killing Games na svoji spletni strani. Zbiranje podpisov je odprto še do konca julija.
Poleg skupnega števila podpisov mora pobuda doseči tudi določen prag v najmanj sedmih državah članicah EU, ki se določa glede na skupno prebivalstvo. Tudi to oviro je pobuda že pred tedni presegla, med drugim recimo tudi v Nemčiji. Tam se je vpisalo 230.000 ljudi, prag pa znaša nekaj manj kot 68.000 podpisov. Vsi podpisi nad tem pragom kljub temu štejejo v skupno število podpisov.
Pobuda se je začela, ko je francoski založnik Ubisoft 1. aprila izklopil svojo MMO-dirkaško igro »The Crew« (naslovna slika) in jo s tem naredil neuporabno. Youtuber Ross Scott je to dejanje ocenil ne le kot nadležno, ampak morda tudi kot nezakonito. S svojo pobudo »Stop Killing Games« želi ne le vzbuditi pozornost, temveč tudi sprožiti pravno preverjanje te prakse.
Vir: EU