Obstaja pa tudi nekaj slabih strani. Ena od njih je vsekakor nevarnost za ptice. Podatki kažejo, da naj bi vetrne elektrarne samo v ZDA letno pobile okoli 350.000 ptic, kar se na prvi pogled zdi ogromno, a ni tako. Številka je napram številu ptic, ki jih pokončajo mačke (2,41 milijarde), okna, v katere se revice zaletavajo (599 milijonov), avtomobili (200 milijonov), daljnovodi (23 milijonov) in tako naprej, skoraj zanemarljiva. A to še ne pomeni, da je te ptičje žrtve potrebno ignorirati. Vsaka je odveč…
Če hočemo nekaj narediti za to, da se ptice ne bodo zaletavale v vetrne turbine, je potrebno vedeti, zakaj se to sploh zgodi. Težava je v tem, da ptice tako visoko na nebu ne pričakujejo ovir, saj jih v naravi ni. Zato so se evolucijsko razvile tako, da med letom gledajo navzdol, kar jim pomaga tako pri navigaciji kot pri iskanju hrane. In ker gledajo navzdol, pogosto ne vidijo visokih stavb, vetrnih turbin in podobnega. In se seveda zaletijo vanje.
Kaj narediti? Slovenka logika ne-gradnje vetrn ih turbin seveda ni rešitev, saj je vsem jasno, da so obnovljivi viri energije nujni za našo prihodnost. In če vetrne elektrarne gradimo in jih bomo še naprej, je edina rešitev ta, da se ptice na nek način opozori nanje.
Eno takšnih rešitev predlagajo znanstveniki College of William & Mary iz ameriškega Williamsburga v Virginiji. Izdelali so neke vrste »akustični svetilnik«. V bistvu gre za usmerjeni zvočnik, ki oddaja visokofrekvenčni zvok in to tak, ki ptice prestraši do te mere, da se mu poskusijo izogniti. Pri tem najpogosteje poletijo navzgor, to pa pomeni, da bo vetrnica prišla v njihovo vidno polje in lahko se ji bo umaknila. Laboratorijski testi so dokaj obetajoči, saj se veliko ptic obnaša tako, kot so znanstveniki upali. Sedaj naj bi zadevo iz laboratorijev preselili v realno življenje in preverili ali je od nje res kaj koristi.

Vir: College of William & Mary