Astronomi zvezdo S2 opazujejo že od leta 1992 in šele sedaj jim je uspelo natančneje ugotoviti njeno dejansko orbito. Ta je namreč dokaj nenavadna. Njena oblika namreč ni statično eliptična, kot je to običajno, ampak ob vsakem obratu okoli luknje nekoliko spremeni smer oziroma »naklon«, tako da je njena orbita podobna rozeti oziroma cvetu marjetice.
Astronomi so nenavadno gibanje zvezde zaznali zelo hitro, za natančno določanje orbite pa so potrebovali kar 27 let. »Tehnologija, ki nam je trenutno na voljo za določanje relativnega položaja planeta napram črni luknji je takšna, kot če bi nogometno tekmo na Zemlji gledali z Meseca in pri tem želeli določiti položaj žoge na nekaj centimetrov natančno,« je zadevo komentiral Frank Eisenhauer iz nemškega inštituta Max Planck.
In zakaj je gibanje te zvezde tako pomembno? Zato, ker gre za še en dokaz, da je imel Einstein prav, ko je v svoji Splošni teoriji relativnosti trdil, da lahko črne luknje (takrat se še niso tako imenovale) ukrivijo prostor-čas (štirirazsežni prostor, v katerem so štiri smeri možnega gibanja po dolžini, širini, višini in času ) in s tem povzročijo spremembo orbit bližnjih objektov.
S2 pa ni edina z orbito v obliki rozete. Podobno se obnaša tudi Merkur v našem osončju, vendar njegova »rožica« ni tako izrazita, saj je naše Sonce precej manjše od omenjen črne luknje in je zato tudi njegov vpliv na prostor-čas manjši.
Torej, Einstein je res imel prav.
Vir: NewScientist, slika ESO/L. Calçada