Znanost o vplivu psihedelikov na človeško telo in um napreduje z velikimi koraki. Nedavna študija je pokazala, da je psilocibin (učinkovina v tako imenovanih čarobnih gobah) lahko enako učinkovit kot običajna zdravila proti depresiji – pravzaprav celo boljši, saj izboljšuje kakovost življenja. Leta 2023 so raziskave pokazale, da psihedelične snovi izboljšujejo duševno zdravje in kognitivne sposobnosti pri veteranih specialnih enot, ki so preživeli travmatične izkušnje, še prej pa je druga študija razkrila njihovo vlogo pri izboljšanju dolgoročne ustvarjalnosti.
Raziskovalci iz bolnišnice Mass General Brigham so se prav tako poglobili v »problematiko« in ugotovili, da v času kroničnega stresa imunski sistem pošilja v možgane – natančneje v amigdalo, središče za obdelavo čustev, predvsem strahu, tesnobe in agresije – vnetne celice, imenovane monociti, ki sprožijo telesni odziv strahu in aktivirajo vnetne signale. Toda zgodba tukaj dobi preobrat – pri miših, ki so jim dali psilocibin in MDMA, so raziskovalci ugotovili, da te psihedelične snovi preprečujejo monocitom, da bi se kopičili v možganih in tako imunski sistem ne more več sprožiti strahu ali vnetja.
»Ko kronični stres poruši to signalizacijo, sproži verižno reakcijo med celicami v možganih in imunskim sistemom, kar poveča strah. Kar je izjemno je to, da lahko psihedelične spojine ta proces v celoti obrnejo,« je povedal vodja raziskave Michael Wheeler. Še več – podobno reakcijo so opazili tudi pri človeških možganskih celicah in v podatkih o izražanju genov pri bolnikih z veliko depresivno motnjo (MDD). To pomeni, da bi lahko odkritje pomagalo tudi pri zdravljenju depresije in motenj, povezanih s strahom.
»Naša študija poudarja, da psihedeliki ne spremenijo le dojemanja – zmanjšajo lahko tudi vnetja in znova uskladijo povezave med možgani in imunskim sistemom,« je dodal Wheeler. »To bi lahko povsem spremenilo naše razumevanje zdravljenja vnetnih bolezni ter stanj, kot sta anksioznost in depresija.«
Raziskovalci menijo, da to novo razkrito povezavo med imunskim sistemom in odzivom strahu – ter vlogo psihedelikov pri njenem zaviranju – velja nadalje raziskati. V prihodnje nameravajo preučevati, kako dolgotrajna uporaba psihedelikov vpliva na bolnike z vnetnimi boleznimi ali depresijo. To bodo storili z analizo vzorcev tkiv udeležencev klinične študije, v kateri se psihedeliki uporabljajo kot del terapije.
»Ne trdimo, da so psihedeliki zdravilo za vse bolezni,« zaključuje Wheeler. »Toda vidimo dokaze, da imajo nekateri specifične učinke na tkiva – in če jih bomo bolje razumeli, se nam lahko odprejo povsem nove možnosti za zdravljenje.«
Raziskava je bila objavljena v strokovni publikaciji Nature.
Vir: EurekAlert