Znanstveniki univerze Washington State so zdaj razvili tehniko, pri kateri odpornost na antibiotike ugotavljajo s pomočjo elektronske sonde, ki meri elektrokemični signal, ki ga oddajajo bakterije. Ideja je načeloma dokaj preprosta – če bakterija oddaja signal, to pomeni, da je živa, če ne, pa ne. Če se bakterija izpostavi antibiotiku in še vedno oddaja signal pomeni, da zdravilo ni pravo. In to lahko izvedo že v manj kot uri in pol.
Omenjeni znanstveniki niso prvi, ki jim je padlo na pamet kaj takega. Podobnih raziskav je bilo v preteklosti že nekaj, vse pa so se končale pri ugotovitvi, da meritev ni izvedljiva, saj ni elektronov ni mogoče »prenesti« z bakterije na merilno sondo. Skupini znanstvenikov univerze Washington State je to težavo uspelo rešiti tako, da so razvili kemični "posrednik", ki prenaša elektrone s površine bakterij na elektronsko sondo, kjer jih je mogoče zaznati.
Tehnologija se je v testih na najpogostejših bakterijah izredno dobro izkazala, znanstveniki pa jo zdaj razvijajo naprej in upajo, da jim jo bo uspelo pripeljati do ravni, ko bodo rezultati znani že v nekaj minutah.
Študija je bila objavljena v reviji Biosensors and Bioelectronics.
Vir: Washington State University