Glavonožci, kot so hobotnice in lignji, so znani po tem, da lahko spreminjajo barve, za kar uporabljajo organe, imenovane kromatofori. Ti so sestavljeni iz drobnih vrečk s pigmentom, ki se lahko poljubno širijo ali krčijo, kombinacije barvnih pigmentov, ki so v danem trenutku vidni ali skriti, pa dajejo koži živali določeno barvo ali vzorec. Ta zapleten naravni mehanizem je raziskovalce z Univerze v Hongkongu, Univerze Xiamen ter Univerze za znanost in tehnologijo v Hongkongu navdahnil, da so ustvarili novo črnilo, ki spreminja barvo.
Črnilo vsebuje mikrokroglice titanovega dioksida in je obarvano modro (cyan), škrlatno (magenta) in rumeno. To trojico morda prepoznate kot osnovne barve črnila nekaterih tiskarskih sistemov, saj lahko z različnimi kombinacijami reproducirajo tudi druge barve. V tem primeru so mikrokroglice zmešane v enakih količinah in oblikovane tako, da se različne barve dvignejo na površino ali potonejo na dno kot odziv na svetlobo. S prilagajanjem valovnih dolžin in intenzivnosti svetlobe je mogoče z enakim kombinacijskim učinkom površino spodbuditi k različnim barvam in tako ustvariti vzorce in celo slike.
Bistvo postopka je v titanovem dioksidu v mikrokroglicah. Ta v odzivu na svetlobo povzroči oksidacijsko reakcijo, ki mikrokroglice usmeri v različne smeri. Vsaka barva barvila se odziva na svetlobo različnih valovnih dolžin, zato se mikrokroglice te barve dvigajo ali spuščajo. Tako na primer zelena svetloba dvigne rumene in modre mikrokroglice na površino, da so videti zelene, medtem ko škrlatne potonejo na dno. Ekipa je s testi dokazala, da je sistem sposoben reproducirati vrsto slik, ki so bile projicirane na površine.
Ideja veliko obeta, a preden bo komercialno zaživela, bo treba rešiti še nekaj izzivov. Zaenkrat recimo še ni znano, kako se zadeva obnese pri dnevni ali ambientalni svetlobi, reprodukcija barv je zaenkrat še bolj skopa, dokaj počasno pa je tudi preklapljanje slik in barv. A vsak začetek je težak. Če bo tehnologija uspešna, bi lahko bila uporabna za izdelavo novih vrst zaslonov, naprav z elektronskim črnilom in celo za aktivno optično kamuflažo.
Raziskava je bila objavljena v publikaciji Nature.
Vir in slike: Univerza v Hong Kongu