Lasersko strašilo

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 20. 12. 2022 05:42:00, Kategorija: Trendi

Laserji namesto človeških oblačil, napolnjenih s slamo.

Lasersko strašilo
Ptice znajo na poljih, v sadovnjakih in vinogradih narediti, precej škode. Zato imamo ptičja strašila, klopotce in podobne priprave, ki naj bi omilile škodo. In to ne le pri nas ampak povsod po svetu.

Lastniki kmetije v ameriškem Oregonu, ki se ukvarjajo s pridelavo borovnic so izračunali, da jim ptice, kljub vsem obstoječim naporom, pojedo kar četrtino pridelka. Zato so se odločili, da bodo poskusili z nečim novim in v nasad borovnic so namestili šest laserjev Agrilaser Autonomics podjetja Bird Control Group. Gre za samodejne laserske naprave, nameščene na visoke podstavke, ki v nasad usmerjajo laserske žarke. Ti naj bi pri pticah dajali vtis, da gre za ptice roparice in zato takoj, ko jih žarek osvetli, odletijo.

Rezultati so bili baje trenutni in odlični, saj naj bi naprave odgnale 99 odstotkov ptic in s tem lastnikom nasada prihranile več kot četrt tone borovnic, kar je v denarju skoraj 100.000 dolarjev. Ni slabo.

Podjetje Bird Control Group je sistem razvijalo štiri leta, v tem času pa so preizkušali laserje različnih barv, valovnih dolžin, žarke različnih oblik in različne vzorce osvetljevanja. Na koncu so se odločili za širok žarek zelene barve, ki pa so mu dodali filter, ki znižuje količino nevarnih infrardečih žarkov. In zakaj zelen? Zato, ker se je ta pri pticah izkazal za osemkrat bolj učinkovitega kot rdeč.

Rezultati so se pokazali za tako dobre, da jih uporabljajo v mnogih nasadih po vsem svetu. In ne le v nasadih – uporabljajo jih tudi na letališčih in drugih mestih, kjer lahko ptice bodisi naredijo škodo bodisi predstavljajo nevarnost tako zase kot za druge.

Edina težava je, da zadeva ni ravno poceni - ena laserska naprava stane okoli 10.000 dolarjev, uporabniki pa praviloma potrebujejo več kot eno. A že iz primera nasada borovnic, kjer je investicija 60.000 dolarjev že v prvi sezoni prinesla 100.000 dolarjev prihranka vidimo, da se zadeva lahko kaj hitro izplača.

In kako naprej? Pri Bird Control Group razvijajo sistem, ki bo znal prepoznavati različne vrste ptic in odganjati samo tiste, ki delajo škodo, ter možnostjo, da sistem ne deluje ves čas ampak le takrat, ko zazna prisotnost škodljivih ptic.

Seveda se postavlja vprašanje ali ta laser predstavlja nevarnost za ptice oziroma kako vpliva na njihov vid. O tem je ta trenutek znanega še zelo malo, zato biologi, vsaj dokler se vpliv ne razišče, odsvetujejo uporabo tovrstne tehnologije. A kot običajno, jih le malokdo posluša...


preberite še to

Trendi
Začetek gradnje največjega baterijskega hranilnika električne energije

Začetek gradnje največjega baterijskega hranilnika električne energije

V Švici nastaja izjemno tehnološko središče, ki bo med drugim gostilo največji baterijski...

Trendi
Vas muči mizofonija?

Vas muči mizofonija?

Vas določeni, drugim vsakdanji zvoki, spravljajo ob živce? Potem vas muči mizofonija.

Trendi
Zakaj tetovaža ne izgine?

Zakaj tetovaža ne izgine?

Znanstveniki so šele pred kratkim ugotovili, zakaj se tetovaže, kljub temu, da se človeška ...

Trendi
Nova rešitev za staro bolečino… in to brez skalpela

Nova rešitev za staro bolečino… in to brez skalpela

Nekirurško zdravljenje lajša kronične bolečine v hrbtu in obnavlja funkcijo

Trendi
So spomini shranjeni v mikroskopskih predalčkih?

So spomini shranjeni v mikroskopskih predalčkih?

Fascinantne nove ugotovitve kažejo, da bi se spomini lahko shranjevali v skupkih »možganskih zvezdic&laq...

Trendi
Kamere namesto orožja

Kamere namesto orožja

Kako bi bilo, če bi gangsterji med seboj obračunavali s kamerami in ne pištolami?

Trendi
»Varnost je varnost,« so rekli

»Varnost je varnost,« so rekli

Kukalnik je dokaj pomemben varnostni element vhodnih vrat. Recimo…

Trendi
Potres? Lezite v posteljo!

Potres? Lezite v posteljo!

Če se bojite, da vas bo ponoči presenetil potres, si lahko omislite posteljo, ki vas bo obvarovala vsega hudeg...

Trendi
Kvadratna enačba »po novem«

Kvadratna enačba »po novem«

Iskanje rešitev oziroma korenov kvadratne enačbe se je po 4000 letih poenostavilo.

Trendi
Tudi dinozavri so imeli popke

Tudi dinozavri so imeli popke

Znanstveniki odkrili prvi znani fosilizirani »popek« dinozavra...

Trendi
»Gobice« so lahko tudi zdrave

»Gobice« so lahko tudi zdrave

Občutek strahu je posledica imunskega odziva, ki pa ga lahko ustavijo psihedeliki

Trendi
Hitler JE umrl v Berlinu

Hitler JE umrl v Berlinu

Torija zarote, po kateri naj bi Hitler preživel vojno in pobegnil v Argentino, ne drži. Analiza DNK je pokazal...