V študiji so se raziskovalci osredotočili na operacije dlani, vse pogostejše posege, ki pogosto zahtevajo popolno sedacijo z zdravilom, imenovanim propofol. Brian P. O'Gara, glavni avtor nove študije, je dejal, da bo sprememba količine sedacije, ki se uporablja pri teh posegih, omogočila, da bodo postopki varnejši za bolnike in jih bo mogoče hitreje opraviti.
V raziskavo je bilo vključenih 34 pacientov, predvidenih za operacijo roke. Paciente so naključno razdelili v dve skupini – skupino, pri kateri so uporabili navidezno resničnost in kontrolno skupino. Skupina z VR je med posegom nosila slušalke in se po lastni izbiri vključila v pomirjujočo izkušnjo kot je na primer 360-stopinjsko planinsko okolje. Postopek se je začel z le lokalno anestezijo, ki je blokirala živce, pacienti pa so v vseh fazah posega lahko zaprosili za več lokalnega anestetika ali se določili za propofol, ki jih je uspaval.
Rezultati so pokazali, da so v skupini VR od 17 pacientov le štirje zaprosili za propofol, medtem ko so v kontrolni skupini polno anestezijo potrebovali vsi. Pri pacientih z VR so zdravniki sicer morali uporabiti nekaj več lokalnega anestetika, a so bili ti pacienti lahko prej odpuščeni iz pooperativne oskrbe kot tisti v kontrolni skupini, kar seveda pomeni krajše čakalne dobe pri tovrstnih operacijah.
Raziskava je bila objavljena v publikaciji PLOS One.
Vir: Beth Israel Deaconess Medical Center, slika Adeel A. Faruki et al, PLOS ONE (2022)