Gojenje organov v laboratorijskih posodah samo po sebi ni nič novega. Iz mini organov, ki so jih znanstveniki ustvarili v preteklih letih, bi lahko sestavili skoraj celotno telo, vključno z možgani, srcem, pljuči, ledvicami, jetri, želodcem, trebušno slinavko, krvnimi žilami, kostnim mozgom in celo lasnimi mešički. Vendar so oči, ki gledajo iz petrijevk, še posebej vznemirljive.
Kot pri vseh organoidih so bile tudi te vzgojene oči na začetku kožne celice odraslih oseb, zbrane pri darovalcih. Znanstveniki so te kožne celice spremenili v tako imenovane inducirane pluripotentne matične celice (iSPC), ki imajo to lastnost, da jih mogoče spodbuditi k oblikovanju posebnih vrst celic. V tem primeru so raziskovalci na University College London (UCL) uspeli prisiliti paličaste celice, ki zaznavajo svetlobo, da so se razporedile v enake plasti kot so v človekovi mrežnici.
In zakaj je metoda tako zanimiva? Ker bi lahko pripeljala do novih načinov zdravljenja bolezni, kot so Usherjev sindrom, redko prirojeno napako, zaradi katere se lahko otrok rodi gluh in vidi, a se ta vid do odraslosti običajno zelo poslabša. Ekipa je z gojenjem mini oči darovalcev z Usherjevim sindromom in brez njega lahko opazovala razlike med njimi. To bi lahko privedlo do novih načinov zdravljenja te bolezni, pa tudi drugih bolezni, kot je recimo pigmentni retinitis.
V prihodnosti namerava ekipa vzgojiti še več mini oči z uporabo večjega števila vzorcev bolnikov in na njih preizkusiti različna zdravila.
Raziskava je bila objavljena v reviji Stem Cell Reports.
Vir: UCL