Se bo Apple podražil?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 2. 09. 2019 04:01:00, Kategorija: Trendi

Nove, 15-odstotne ameriške carine na kitajsko blago, Applu nikakor ne ustrezajo.

Se bo Apple podražil?
Trumpov trgovinski ping-pong s Kitajsko se nadaljuje. Z današnjim dnem začnejo veljati nove carine na kitajske izdelke, ki bodo za 15 odstotkov podražile gospodinjske in tehnične izdelke v vrednosti okoli 112 milijard dolarjev. Številka je sicer bistveno nižja od začetnih 300 milijard, je pa kljub temu visoka.

Namen dviga carin je seveda raniti kitajsko gospodarstvo, a v nobeni vojni, tudi carinski, ni žrtev le na eni strani. Žrtve bodo tudi ameriška podjetja. TV-sprejemniki, zvočniki, digitalni fotoaparati, litij-ionske baterije, bliskovni pogoni… To je le nekaj izdelkov s področja domače elektronike, za katere bodo ameriška podjetja plačale višjo carino, ki jo bodo seveda najverjetneje prevalila na končnega kupca. Ker z drugimi besedami pomeni dvig cen.

Eden od prizadetih je tako tudi Apple. Njihove slušalke Apple Airpods, pametne ure Apple Watch, pasovi Apple Watch bands in zvočniki Apple Homepod so namreč prav tako deležni omenjenih carin. iPhoni, iPadi in druščina so v tem krogu podražitev izvzeti, bi pa se njihova cena lahko dvignila po 15. decembru, ko preneha veljati odložitveni rok, ki velja za nekatere izdelke. Tim Cook, Applov izvršni direktor je sicer nekaj tednov nazaj bil pri Trumpu in mu poskušal razložiti, da bodo nove carine škodovale Applu in pomagala njegov emu največjemu konkurentu Samsungu, a ameriški predsednik očitno meni, da bo Apple to že preživel.

Bo do Američani torej plačevali več za Applove izdelke? Tega zaenkrat ne vemo. Analitska hiša JP Morgan meni, da bo Apple »požrl« carine in jih ne bo prevalil na končne kupce, kako pa bodo na vse skupaj gledali delničarji, pa je drugo vprašanje. In to je šele začetek. S 1. oktobrom začnejo veljati 30-odstotne carine za blago v vrednosti dodatnih 250 milijard, s 15. decembrom pa se izteče prej omenjena odložitev za nekatere tehnične izdelke.

In ker velja, da kjer se pričkata dva, pride na svoj račun tretji, si Samsung seveda mane roke…

Vir: TechCrunch

preberite še to

Trendi
Najnevarnejši rekord

Najnevarnejši rekord

Obstaja svetovni rekord, katerega rušenje je v preteklosti večinoma pomenilo smrt.

Trendi
Oko iz epruvete

Oko iz epruvete

Znanstveniki so v petrijevkah vzgojili mini oči z namenom proučevanja slepote.

Trendi
Hej, Pi, kaj pa ti tu delaš?

Hej, Pi, kaj pa ti tu delaš?

Ludolfovo število lahko najdemo tudi s štetjem medsebojnih trkov dveh teles.

Trendi
To pa je (bila) žaba!

To pa je (bila) žaba!

Spoznajte Beelzebufo, vražjo žabo, ki je lahko pomalicala tudi kakšnega majhnega dinozavrčka.

Trendi
Glasba je zdravilo

Glasba je zdravilo

Glasba lahko pri starejših odraslih za do 39 odstotkov zmanjša tveganje za demenco.

Trendi
Tudi sneg je voda, butec!

Tudi sneg je voda, butec!

Požara zaradi elektrike nikoli ne gasimo z vodo, kar ve vsak s pol pameti.

Trendi
Sanje brez meja

Sanje brez meja

Zanimiva statistika o tem, o čem ljudje po svetu največ sanjajo…

Trendi
Pivo v prahu?

Pivo v prahu?

Sliši se skoraj bogokletno, okus pa je menda tak kot pri »originalu«…

Trendi
Vaginalna biblija

Vaginalna biblija

Težko je verjeti, da morajo ginekologi v 21. stoletju opozarjati na takšne stvari.

Trendi
Čestitka za matematike

Čestitka za matematike

Za kateri rojstni dan je bila poslana ta čestitka?

Trendi
Laboratorij v straniščni školjki

Laboratorij v straniščni školjki

Revolucija v stranišču ali kako bo straniščna školjka postala vaš osebni zdravstve...

Trendi
Donosna tovarniška napaka

Donosna tovarniška napaka

Tale športni copat je zaradi tovarniške napake vreden 125.000 €. In cena še raste...