So spomini shranjeni v mikroskopskih predalčkih?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: pred 8 urami, Kategorija: Trendi

Fascinantne nove ugotovitve kažejo, da bi se spomini lahko shranjevali v skupkih »možganskih zvezdic«.

So spomini shranjeni v mikroskopskih predalčkih?
Raziskovalci Baylor College of Medicine so raziskovali celice v obliki zvezd v naših možganih, znane kot astrociti, ki delujejo kot mikroskopske shrambe, v katerih so shranjeni naši spomini. Do tega edinstvenega sistema shranjevanja ima nato dostop poseben sklop nevronov, znanih kot engrami, ki upravljajo »možganske zvezdice« z urejanjem in priklicem teh spominov na zahtevo. Prej je veljalo, da so za učenje in spomin odgovorne izključno nevronske mreže. »Prevladujoča predstava je, da oblikovanje in priklic spominov vključuje le nevronske zasnove, ki se aktivirajo z določenimi izkušnjami ter zadržijo in prikličejo spomin,« je dejal avtor prispevka Dr. Benjamin Deneen, profesor na Baylorju in glavni raziskovalec na nevrološkem raziskovalnem inštitutu Jan and Dan Duncan.

Možgani so zaradi svoje neverjetno kompleksne narave še vedno najmanj razumljen organ v človeškem telesu. Že leta 2016 so raziskovalci Univerze Stanford opozorili na ogromne izzive, s katerimi se soočajo nevroznanstveniki, zdaj, osem let kasneje, ugotavljajo, da je bil sicer dosežen določen napredek pri razumevanju različnih mehanizmov, poti in genetskih vplivov na nevrološka stanja in bolezni, vendar je veliko tega še vedno skrivnost. V najnovejšem delu je ekipa Baylorjeve univerze uporabila mišji model, da bi raziskala vlogo astrocitov pri pomnjenju. V poskusu so miši pripravili do strahu, nato pa so jih postavili v situacijo, zaradi katere so zmrznile od strahu. Ko se je izpostavljenost ponovila v istem kontekstu, so miši ponovno zmrznile. Ko pa so se znašle v popolnoma drugačnem okolju, se niso enako odzvale na strah. Raziskovalci so ugotovili, da je ta pogojni strah - proces učenja - sprožil podskupino astrocitov, ki izražajo gen c-Fos, ki ima ključno vlogo v vezju v tem predelu možganov.

»Astrociti, ki izražajo gen c-Fos, so fizično blizu nevronom engrama,« je povedal eden od prvih avtorjev Michael R. Williamson, podoktorski sodelavec v Deneenovem laboratoriju. Engram je enota kognitivnih informacij, vtisnjenih v fizično snov, za katero se teoretizira, da je sredstvo, s katerim se spomini shranjujejo kot biofizikalne ali biokemične spremembe v možganih ali drugem biološkem tkivu. »Poleg tega smo ugotovili, da so engramski nevroni in fizično povezana skupina astrocitov tudi funkcionalno povezani. Aktivacija astrocitnega ansambla specifično spodbuja sinaptično aktivnost ali komunikacijo v ustreznem engramskem nevronu. Ta komunikacija med astrociti in nevroni poteka v obe smeri; astrociti in nevroni so odvisni drug od drugega.«

Astrociti, ki izražajo c-Foss, so se aktivirali šele, ko so se miši znašle v okolju, ki so ga povezovale s strahom, in posledično so se miši odzvale z enakim zamrzovalnim vedenjem. »Ko pa se je pri teh miših v okolju, kjer ni bilo strahu, aktiviral sklop astrocitov, so živali zamrznile, kar kaže, da aktivacija astrocitov spodbuja priklic spomina,« je povedal soavtor prvega prispevka Wookbong Kwon, drugi podoktorski sodelavec v Deneenovem laboratoriju.

Pred tem so raziskovalci ugotovili, da je gen, imenovan Jedrski faktor I-A (NFIA) pomemben za astrocitno regulacijo spominskih vezij, vendar ni bilo znano, ali ima vlogo pri shranjevanju in priklicu spominov iz teh možganskih zvezd. Zaradi rezultatov študije na miših se je ekipa vrnila na to področje raziskovanja.

Ugotovili so, da imajo aktivirani astrociti povišano raven proteina NFIA, in ko so ga zatrli, nevroni niso mogli priklicati spominov iz shrambe. Blokiral je le spomin, specifičen za dogodek, ki so ga miši predhodno doživele. »Ko smo izbrisali gen NFIA v astrocitih, ki so bili aktivni med učnim dogodkom, živali niso mogle priklicati specifičnega spomina, povezanega z učnim dogodkom, lahko pa so priklicale druge spomine,« je dejal Kwon.

Seveda so posledice tega odkritja zanimive možnosti za raziskave stanj, pri katerih je priklic spomina ogrožen, kot je Alzheimerjeva bolezen, ali ko so določeni spomini škodljivi, kot je posttravmatska stresna motnja (PTSM). »Te ugotovitve govorijo o naravi vloge astrocitov pri pomenjenju,« je dodal Deneen. »Skupine astrocitov, povezanih z učenjem, so specifične za ta učni dogodek. Skupine astrocitov, ki uravnavajo priklic strah vzbujajoče izkušnje, se razlikujejo od tistih, ki so vključene v priklic drugačne učne izkušnje, prav tako pa se razlikuje tudi skupina nevronov.«

Vas vse skupaj kaj spominja na film Večno sonce brezmadežnega uma (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)?

Študija je bila objavljena v strokovni publikaciji Nature.

Vir: Baylor College of Medicine

preberite še to

Trendi
Nova rešitev za staro bolečino… in to brez skalpela

Nova rešitev za staro bolečino… in to brez skalpela

Nekirurško zdravljenje lajša kronične bolečine v hrbtu in obnavlja funkcijo

Trendi
So spomini shranjeni v mikroskopskih predalčkih?

So spomini shranjeni v mikroskopskih predalčkih?

Fascinantne nove ugotovitve kažejo, da bi se spomini lahko shranjevali v skupkih »možganskih zvezdic&laq...

Trendi
Kamere namesto orožja

Kamere namesto orožja

Kako bi bilo, če bi gangsterji med seboj obračunavali s kamerami in ne pištolami?

Trendi
»Varnost je varnost,« so rekli

»Varnost je varnost,« so rekli

Kukalnik je dokaj pomemben varnostni element vhodnih vrat. Recimo…

Trendi
Potres? Lezite v posteljo!

Potres? Lezite v posteljo!

Če se bojite, da vas bo ponoči presenetil potres, si lahko omislite posteljo, ki vas bo obvarovala vsega hudeg...

Trendi
Kvadratna enačba »po novem«

Kvadratna enačba »po novem«

Iskanje rešitev oziroma korenov kvadratne enačbe se je po 4000 letih poenostavilo.

Trendi
Tudi dinozavri so imeli popke

Tudi dinozavri so imeli popke

Znanstveniki odkrili prvi znani fosilizirani »popek« dinozavra...

Trendi
»Gobice« so lahko tudi zdrave

»Gobice« so lahko tudi zdrave

Občutek strahu je posledica imunskega odziva, ki pa ga lahko ustavijo psihedeliki

Trendi
Hitler JE umrl v Berlinu

Hitler JE umrl v Berlinu

Torija zarote, po kateri naj bi Hitler preživel vojno in pobegnil v Argentino, ne drži. Analiza DNK je pokazal...

Trendi
Prihodnost je tukaj

Prihodnost je tukaj

Promocijska vsebina
Visa z uvajanjem umetne inteligence napoveduje novo dobo trgovine

Trendi
Vetrna sprememba

Vetrna sprememba

Protitočne navpične turbine bi lahko vetrnim elektrarnam na morju dale povsem drugo dimenzijo.

Trendi
Do Marsa v manj kot štirih mesecih

Do Marsa v manj kot štirih mesecih

Nov načrt fuzijskega raketnega motorja bi lahko krepko skrajšal potovanje na Mars