Odkrili so, da če bi celotno prebivalstvo mesta prešlo na ustekleničeno vodo, bi proizvodnja, ki bi bila potrebna, vsako leto povzročila izumrtje 1,43 živalske vrste, vpliv na ekosisteme bi bil 1400 -krat večji, stroški pridobivanja surovin bi znašali približno 71,55 milijona evrov, stroški vseh potrebnih virov pa bi se povečali za 3500–krat.
In zakaj ravno Barcelona? Gre za mesto, kjer kar 60 odstotkov ljudi, namesto vode iz pipe, pije ustekleničeno. In to kljub temu, da so mestne oblasti v zadnjih letih in desetletjih krepko izboljšale kakovost vode v mestnem vodovodnem sistemu. »To nakazuje, da bi lahko porabo vode spodbujali drugi subjektivni dejavniki, ki ne temeljijo na kakovosti,« je v poročilu zapisala Cristina Villanueva, ena od raziskovalk. »Ljudje imajo vtis, da je varneje piti ustekleničeno vodo kot pa tisto iz pipe, kar pa ni res. Voda iz pipe mora zadostiti izredno strogim kakovostnim merilom, ki pa so pri ustekleničeni precej bolj ohlapna. Proizvajalci ustekleničene vode niso dolžni spremljati niti približno toliko kemičnih spojin, kot jih morajo upravljavci mestnih vodovodov.«

To pa ni prva tovrstna študija. Medtem ko prodaja sladkih pijač, so v ZDA v letu 2020 prodali skoraj 57 milijard litrov ustekleničene vode, ki je tako postala najbolj priljubljena ustekleničena pijača. Izračuni kažejo, da bi samo količina nafte, potrebne za izdelavo plastenk, bila dovolj za energetske potrebe več kot 100.000 gospodinjstev.
In kaj narediti? Hudo zapletene filozofije pri vsem skupaj ni. Prenehajmo kupovati vodo v plastenkah. Raje vzemimo kakšno stekleničko in jo napolnimo s tisto iz pipe. Kaj pa, če je lokalna voda bolj uboga ali pa ji ne zaupamo? V tem primeru pa obstaja možnost uporabe filtrirnih sistemov, ki zadnje čase niso več tako dragi.
Vir: Science Direct