Philips Fidelio L3

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 17. 08. 2021 04:30:00, Kategorija: Zvok in slika

Slušalke, kjer kompromisov ni… [Posodobljeno]

Philips Fidelio L3
[posodobljeno 17.08.2021]
Kaj morajo imeti dobre slušalke? To je vprašanje, ki se vse bolj povezanem in brezžičnem času, vse pogosteje pojavlja. In kakšne je dogovor?

Morajo seveda nuditi kakovosten zvok, se lepo prilegati ušesom, morajo dobro dušiti zunanje zvoke ali celo imeti sistem aktivne odprave zunanjih šumov, ne smejo biti (pre)težke a hkrati imeti baterijo, ki drži spodobno dolgo, upravljanje mora biti preprosto in karseda intuitivno in še kaj bi se našlo. Na trgu je mogoče najti kar nekaj modelov, ki ustrezajo mnogim od naštetih pogojev, zelo redki pa so tisti, ki ustrezajo vsem. In Philips Fidelio L3 je vsekakor eden takšnih. O slušalkah se v avdiofilskih krogih govori že nekaj časa, saj je bilo že iz napovedi sklepati, da kompromisov pri njih ne bo in da bo šlo za nekakšen ultimativni brezžični prenosni model, ki se bo lahko kosal tudi s studijskimi. In ko je zadeva prišla na trg smo se odločili, da jo preizkusimo.

Že paket sam, v katerem dobimo slušalke Philips Fidelio L3 daje vedeti, da gre za kakovosten izdelek. Spravljene so namreč v vrečko iz zračnega materiala, tako da se na slušalkah ne nabirajo ostanki znoja in vlage, vse skupaj pa je varno spravljeno v ojačano usnjeno torbico, ki jo je brez strahu pred poškodbami mogoče spraviti v nahrbtnik ali kovček, v torbici pa so v posebnem žepku shranjeni tudi vsi potrebni kabli – polnilni in povezovalni. Povezovalni? Da, slušalke se z virom zvoka lahko povežejo preko povezave Bluetooth 5.1 ali pa s priloženim klasičnim kablom s 3,5-milimetrskim priključkom. In zakaj smo zapisali, da Philips pri slušalkah Fidelio L3 ni sklepal kompromisov? Pa gremo po vrsti.

V slušalke so vgrajene 40-milimetrske zvočne enote frekvenčnega obsega 7-40.000 Hz, ki podpirajo zvok visoke ločljivosti (Hi-Res Audio ) in so kalibrirane tako, da zagotavljajo res kakovosten zvok. Nizki toni so zelo izraziti, a v pravem razmerju s srednjimi in visokimi toni, tako da se tudi govor sliši izredno razločno. Zvočne enote objemajo mehke blazinice iz spominske pene, ki se lepo prilegajo ušesom in zelo dobro dušijo zunanje zvoke oziroma šume, da pa ti ne bi kljub temu »zlezi« skozi, so slušalke opremljene s hibridnim aktivnim odpravljanjem šumov (ANC). Gre za prilagodljiv način odpravljanja šumov, ki s pomočjo zunanjega in notranjega mikrofona v vsaki slušalki odpravi neželene zvoke in omogoča, da se popolnoma osredotočite na glasbo, z uporabo aplikacije Philips Headphones za Android in iOS pa je mogoče stopnjo odpravljanja šumov tudi prilagajati lastnim potrebam. Sistem smo testirali tako, da smo poslušali glasbo v prostoru, kjer so drugi člani gospodinjstva gledali televizijo. Kljub temu, da je bilo vse skupaj precej glasno, se v slušalkah, razen seveda glasbe, ni slišalo ničesar. Odpravljanje zunanjih šumov pa vedno ni najbolj smotrno, saj jih včasih moramo slišati. Recimo na cesti ali pa v prostoru, kjer s poslušanjem glasbe nočemo nikogar motiti, hkrati pa slišati, če nas recimo kdo kliče. V ta namen slušalke nudijo način Awareness, ki na zahtevo omogoči, da znova slišimo tudi šume iz okolice.

Zapisali smo, da odpravljanje šumov poteka s pomočjo dveh mikrofonov v vsaki slušalki. To pa ni edina funkcija, ki jo opravljajo. Namenjeni so tudi telefonskim ali videokonferenčnim pogovorom, preko podprtega Googlovega Pomočnika ali Amazonove Alexe pa si je mogoče hitro pripraviti recimo seznam predvajanja glasbe.

Pri slušalkah je vedno križ z upravljanjem. Najprej zato, ker so relativno majhne naprave, na katerih že tako ali tako ni veliko prostora za gumbe ali kaj podobnega, drugič pa zato, ker teh gumbov, tudi če so, med uporabo ne vidimo in jih je zato potrebno tipati. Kar pa spet ni ravno praktično. Pri slušalkah Fidelio L3 je zadeva rešena tako, da desna zunanja ploskev opravlja funkcijo sledilne ploščice, preko katere je mogoče nastavljati glasnost, se premikati med skladbami, odgovarjati na telefonske klice in podobno. Uporaba je izvedena izredno intuitivno in logično – z drsanjem gor in dol nastavljamo glasnost, levo in desno pa se sprehajamo med posnetki. Obstaja pa še ena zelo posrečena rešitev - če ploščico prekrijemo s celo dlanjo, se slušalke utišajo, tako da lahko recimo slišimo sogovornika in nam ni treba dvigovati slušalke z ušesa. Pa še nekaj – če slušalke snamemo z ušes, se predvajanje samodejno prekine. Dober način varčevanja z baterijo…

Slušalke torej nudijo kakovosten zvok, izredno dobro odpravo zunanjih šumov, so preproste za upravljanje, povezovanje, pa naj bi žično ali brezžično, je preprosto… Kaj pa udobje? Tehnični podatki navajajo, da slušalke z enim polnjenjem baterije nudijo do 38 ur predvajanja brez uporabe sistema odpravljanja šumov in 32 ur z njim. V Fidelio L3 so torej vgradili dokaj zmogljivo baterijo, kar pa običajno pomeni, da je ta tudi večja, predvsem pa težja. In kako se to pozna na slušalkah? Njihova skupna teža je 360 gramov, kar glede na to, kar ponujajo, ni veliko, poleg tega pa so v si deli, ki se dotikajo kože oziroma las kakovostno oblazinjeni, tako da tudi daljša uporaba ne dela težav. 32 ur predvajanje je več kot solidna kapaciteta, tako da jih lahko kdaj tudi kak dan ali dva pozabimo priključiti na polnilnik. Če pa se kljub temu zgodi, da zmanjka »soka«, pa hitro 15-minutno polnjenje zagotavlja do 6 ur avtonomije.

Kaj pa cena? Za slušalke Philips Fidelio L3 je pri nas potrebno odšteti 349,99 €.

Z našo oceno se očitno strinja tudi združenje EISA (Expert Imaging and Sound Association), ki je slušalkam Philips Fidelio L3 včeraj podelilo nagrado za najboljše brezžične slušalke leta 2021–2022. V komentarju nagrade so zapisali: »Sistem aktivnega odpravljanja šumov (ANC) temelji na hibridni obliki z dvema mikrofonoma, deluje odlično in je povsem transparenten. Povečan frekvenčni obseg vgrajenih 40-milimetrskih akustičnih enot nas je prijetno presenetil, saj so slušalke vseskozi zagotavljale močan, popolnoma nadzorovan bas, izjemno nizko popačenost in popolno tonsko ravnovesje ...«

preberite še to

Zvok in slika
Od kod jim odlomki?

Od kod jim odlomki?

Ste se kdaj vprašali, od kod v reklamah odlomki iz filmov s točno določenimi besedami?

Zvok in slika
Kako se gleda Vojna zvezd?

Kako se gleda Vojna zvezd?

Filmov na temo Vojna zvezd je bilo že veliko, zaradi dogajanja v njih pa je vrstni red gledanja precej pomembe...

Zvok in slika
Kaj pa vi slišite?

Kaj pa vi slišite?

Po internetu zadnje dneve ponovno kroži zvočni posnetek, za katerega se ne ve ali glas v njem reče »Yann...

Zvok in slika
Kaj pravijo?

Kaj pravijo?

Gluhi možak je pred časom tožil PornHub zaradi pomanjkanja – podnapisov.

Zvok in slika
Štiri strašne note

Štiri strašne note

Kaj imajo skupnega filmi Levji kralj, Vojna zvezd in Čudovito življenje?

Zvok in slika
Digitalni Forrest

Digitalni Forrest

V filmu Forrest Gump je bilo precej več posebnih učinkov kot bi si mislili…

Zvok in slika
Najstarejša pesem na svetu

Najstarejša pesem na svetu

Nastala naj bi okoli leta 1400 pred našim štetjem, slišati pa je takole.

Zvok in slika
Če bi Terminator bil Stallone…

Če bi Terminator bil Stallone…

Nekdo je prvega Terminatorja s tehnologijo deepfake zmešal do obisti… in rezultat je… čud...

Zvok in slika
Tako se je vse začelo

Tako se je vse začelo

Testni posnetek, v katerem Harrison Ford in Mark Hamill kandidirata za Vojno zvezd.

Zvok in slika
Samsung in Marimekko združila moči

Samsung in Marimekko združila moči

Promocijska vsebina
Samsung in finska oblikov...

Zvok in slika
Samsung predstavlja televizorje 2024 Neo QLED, MICRO LED, OLED in Lifestyle