Nemogoči burger na domačem žaru

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 4. 08. 2019 06:06:00, Kategorija:

»Veganski burger, ki krvavi« od septembra tudi v trgovinah...

Nemogoči burger na domačem žaru
O Nemogočem burgerju smo na t3tech.si prvič pisali že leta 2015, ko je bila stvar prvič predstavljena javnosti, nato lani, ko je ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) dovolila prodajo in uporabo tega umetnega mesa, pred nekaj meseci pa o tem, da proizvajalec ne zmore zadostiti povpraševanju in da je Nemogoče burgerje začela prodajati tudi veriga Burger King.

In kaj je Impossible Burger? Vzgoja živali za hrano je okoljsko problematična, zato se znanstveniki na eni strani trudijo najti načine, kako jo »očistiti«, na drugi strani pa iščejo alternative mesu. In to takšne, ki bi bile videti kot meso, ki bi vonjale kot meso in imele tudi okus kot meso. In ljudem iz podjetja Impossible Foods naj bi z Impossible Burgerjem to tudi uspelo.

In kako je zadeva nastala? Najprej so morali seveda ugotoviti, kaj dela meso – meso. To naj bi bila molekula, imenovana hem. Gre za molekulo, ki jo najdemo v človekovem telesu in je odgovorna za to, da nase veže kisik iz pljuč in ga »razvozi« po telesu, krvi pa daje tudi njeno značilno rdečo barvo. Molekul hema je veliko tudi v živalskem mišičnem tkivu, ki daje mesu tisti značilni okus, ki ga imamo mesojedci tako radi. A ker človeškega oziroma živalskega hema seveda ne morejo uporabiti za »vegetarijansko meso«, so se pri Impossible Foods odločili, da ga ustvarijo umetno.

Identično molekulo so našli v soji, tako da jim je ni bilo treba »kopirati«, a brez genskega spreminjanja ni šlo. Vzeli so DNK molekul hema in ga dodali lastnemu genetsko vzgojenemu kvasu. Ko ta kvas, pomešan z DNK sojinega hema, fermentira, nastane protein, imenovan sojin leghemoglobin. Tega potem zmešajo z drugimi nadomestki mesa, kot so pšenični, krompirjevi in sojini proteini, rezultat pa je pleskavica, ki je videti kot da je iz mesa - je »krvava«,  baje ima tudi okus po mesu, je pa okoljsko neprimerno bolj prijazna od govejega burgerja. Za proizvodnjo Nemogočega burgerja (Impossible burger) je baje potrebno 75 odstotkov manj vode, 95 odstotkov manj zemlje (pašniki, pridobivanje hrane za govedo), celoten proces pa ustvarja 87 odstotkov manj toplogrednih plinov.

Do sedaj so bile rastlinske pleskavice z umetnim hemom na voljo le v restavracijah, od 4. septembra naprej pa bodo na voljo tudi v trgovinah, saj je Ameriška Uprava za hrano in zdravila podjetju Impossible Foods izdala dovoljenje tudi za tovrstno prodajo. To pa pomeni, da si bodo lahko ljudje Nemogoče burgerje spekli tudi sami.


Vir: FDA