400 km/h z vlakom

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 11. 05. 2019 07:48:00, Kategorija: Trendi

Na Japonskem pričeli s testiranjem Alfa-X, najhitrejšega vlaka na svetu.

400 km/h z vlakom
Japonci so včeraj začeli s triletnim testiranjem vlaka, imenovanega Alfa-X, ki lahko doseže hitrost do 400 km/h. Če bo šlo vse po sreči, bodo vlak začel redno voziti leta 2030 med Tokijem in Saporrom.

Lokomotiva vlaka Alfa-X (Advanced Labs for Frontline Activity in rail eXperimentation) je dolga 22 metrov, večino te dolžine pa zaseda na pogled malce bizarno dolg nos. Dolg nos je posledica aerodinamičnih zahtev, posebej na mestih, ko vlak vstopi v tunel. V lokomotivi sami bo sicer na voljo nekaj sedežev za potnike, a večina jih bo sedela v predvidenih desetih potniških vagonih. Vlak bo imel kar tri vrste zavor – poleg običajnih, ki jih imajo tudi drugi vlaki, bodo tu še magnetne zavore v obliki plošč blizu tirov ter zračne zavore na strehi lokomotive.

Alfa-X bo v testni fazi res najhitrejši v lak na svetu, a ga bo, še preden bo stopil v redni promet, prehitel drugi, prav tako japonski vlak, ki pa bo vozil na posebni progi med Tokijem in Nagojo. V promet naj bi stopil leta 2027, vozil bo večinoma po tunelih, dosegel bo hitrost do 505 km /h, šlo pa bo za vlak Maglev, torej magnetno lebdeči vlak.

Japonci so svoje prve hitre vlake (bullet train) prvič predstavili leta 1964 na olimpijskih igrah v Tokiju in so kmalu postali eden od simbolov japonske učinkovitosti. Vlaki Šinaknsen, kot jih imenujejo, zelo redko zamujajo, iz tokijske železniške postaje pa odhajajo skoraj vsako minuto. Japonski ponos je pred kratkim izzvala Kitajska s svojim vlakom Fuxing Hao, ki vozi med Pekingom in Šangajem in razvije hitrost do 360 km/h (mimogrede, hitrost Alfa-X bo prav tako omejena na 360 km/h).

Vir: JR East

preberite še to

Trendi
Je bilo na Marsu nekoč življenje?

Je bilo na Marsu nekoč življenje?

Pred letom dni je NASA sporočila, da je njen rover Curiosity na Marsu odkril dolge molekule organskih spojin. ...

Trendi
Divjih 400 let Evrope

Divjih 400 let Evrope

Zanimiva animacija spreminjanja števila prebivalcev v Evropi od leta 1600 do danes...

Trendi
»Grdo pa ne boste govorili!«

»Grdo pa ne boste govorili!«

Filter nespodobnih besed je na paleontološki konferenci prepovedal besedo »kost«.

Trendi
Umetna inteligenca uničuje medije

Umetna inteligenca uničuje medije

Medijski regulatorji opozarjajo na povzetke, ustvarjene z umetno inteligenco

Trendi
Z UV-žarki nad umazane plenice

Z UV-žarki nad umazane plenice

Bo mogoče umazane plenice reciklirati? Videti je tako…

Trendi
Se nam končno obeta zdravilo proti demenci?

Se nam končno obeta zdravilo proti demenci?

Prvi dokaz, da možganske »energetske centrale« poganjajo – in lahko obrnejo – simptome...

Trendi
Ugotovljena pravila več kot 1500 let stare igre

Ugotovljena pravila več kot 1500 let stare igre

Pred nekaj leti je arheolog Walter Crist odkril okrogel kamen, ki je najverjetneje nekoč služil kot igralna po...

Trendi
»Vesoljska« prevara

»Vesoljska« prevara

80-letna ženska je plačala za pomoč astronavtu, ki je trdil, da je obtičal v vesolju.

Trendi
Zlati metulj

Zlati metulj

Ne, ni obesek za verižico ali kak podoben okrasek ampak buba čisto pravega metulja…

Trendi
Najhitrejše dvigalo na svetu

Najhitrejše dvigalo na svetu

Nebotičnik Guangzhou CTF Financial Centre v mestu Guangzhou na Kitajskem gosti najhitrejše dvigalo na s...

Trendi
»Houston, imamo težavo... Zobno težavo…«

»Houston, imamo težavo... Zobno težavo…«

Nekatere inovativne ideje puljenja mlečnih zob pač ne delujejo. Recimo tale raketna….

Trendi
Korenček in ohrovt

Korenček in ohrovt

Otroci že v maternici vedo, kaj jim je všeč in kaj ne…