Do sedaj so se razdalje vrednotile tako, da so se planeti razvrstili glede na oddaljenost od našega Sonca. Pri razvrstitvi se oddaljenost prikazuje v tako imenovanih astronomskih enotah (AE oziroma AU – astronomical unit), pri čemer velja, da je Zemlja od Sonca oddaljena 1 AE, Venera pa 0,72 AE. Po tej logiki je povprečna razdalja med Zemljo in Venero razlika med tema vrednostma, torej 0,28 AE, kar je najmanjša razdalja med vsemi planeti in zato nam je Venera najbližja.
Toda ali je ta merila metoda natančna? Trio znanstvenikov, ki ga sestavljajo Tom Stockman, Gabriel Monroe in Samuel Cordner meni, da ne, saj se Zemlja enako časa kot v najbližji, nahaja tudi v najbolj oddaljeni orbiti od Venerine, kar pomeni, da je takratna razdalja 1,72 AE. Izračun bi bil bolj natančen, če bi se povprečna razdalja med planeti računala po vsej njihovi orbiti in ne le glede na Sonce. In so izvedli simulacijo, v kateri so predpostavili, da je orbita vsakega planeta približno okrogla in da orbite med seboj niso pod kotom.

In kaj je pokazala simulacija? To, da ni Venera tista, ki nam je v povprečju najbližje, ampak Merkur. Mogoče se sliši nelogično, saj nam Venera dejansko pride najbližje, toda upoštevati je treba, da je večino časa zelo daleč od nas, s čemer se povprečje seveda poveča.
Študija je bila objavljena v publikaciji Physics Today.
Vir: Physics Today, Tomment Section/YouTube