Prepovedati TikTok?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 31. 03. 2023 06:17:00, Kategorija: Trendi

Gre za dobronamernost in skrb za varnost podatkov? Seveda ne…

Prepovedati TikTok?
V ZDA je zadnje tedne spet veliko govora o TikToku. Pred ameriški kongres je bil pozvan Shou Chew, da pove ali »Tiktok shranjuje podatke uporabnikov in jih pošilja kitajski vladi?« Ni prvič, da sta Tiktok in podjetje Bytedance, ki stoji za njim, to zanikala in povedala, da so vsi podatki ameriških uporabnikov shranjeni izključno na strežnikih v ZDA, nad njimi pa vrši nadzor ameriško podjetje Oracle. A vrli kongresniki z odgovorom (pričakovano) niso bili zadovoljni. In iz vprašanj, ki so jih postavljali, je popolnoma jasno, da z nobenim odgovorom ne bi bili zadovoljni, saj je TikTok v njihovih glavah kriv, pa naj bo to res ali ne.

Je mogoče biti prepričan, da podatki na ameriških strežnikih, kljub Oraclovem nadzoru, ne končajo na Kitajskem? Seveda ne. Tako kot ni mogoče izključiti da Facebookovi, Instagramovi, Twitterjevi in še kateri podatki ne končajo v Rusiji, Braziliji, Islandiji, Grčiji, Ruandi ali kjerkoli drugje na svetu. Živimo v povezanem informacijskem času, kjer za noben sistem ni mogoče stoodstotno izključiti vdora in kraje podatkov.

Se tega dejstva zavedajo tudi ameriški kongresniki? No, ja, nekateri zagotovo, mnogi pa očitno nimajo pojma, za kaj gre, saj je bilo na zaslišanju slišati nekatere res popolnoma neumna vprašanja, Recimo: »Ali ima Tiktok dostop do kamere pametnega telefona?« Seveda ima, saj je video-aplikacija. »Ali TikTok izčrpava baterijo telefona?« Je potreben komentar? »Ali TikTok uporablja brezžično omrežje?« Vsaj enako neumno…

V ameriškem kongresu so se pojavile tudi obtožbe, da je Tiktok komunikacijska točka trgovcev z drogami, mladi pa naj bi sledili tudi življenjsko nevarnim trendom, kot je recimo kuhanje piščanca v sirupu proti kašlju in njegovo uživanje, zaradi česar je ameriška agencija za hrano in zdravila že pred časom izdala opozorilo. Hmmm… Še dobro, da na Instagramu, Facebooku in Twitterju tega ni… Ups, je! Toda Meta in Twitter prihaja iz ZDA, mar ne. Poleg tega pa trdita, da si »resno in obupno prizadevata blokirati vse škodljive vsebine«… Saj to je pa ja dovolj, mar ne?

Podobno »čuden« kot vprašanja, je tudi predlog zakona »Risk Information and Communications Technology« (Tvegana informacijska in komunikacijska tehnologija), na podlagi katerega bi ameriška vlada lahko prepovedala TikTok. Namen zakona naj bi bil, da se »tujim vladam prepreči uporabo storitev, ki so na voljo v ZDA, v škodo Američanov in s tem nacionalne varnosti«, pooblašča pa ameriškega ministra za trgovino in njegovo ministrstvo, da »odkrivajo morebitne grožnje na področju komunikacijskih tehnologij in prepove uporabo storitev oziroma aplikacij, ki bi to omogočale«. In zakaj je tak zakon »čuden«? Analitiki menijo, da predvsem zato, ker je napisan zelo ohlapno in kar kliče po zlorabah v namene zatiranja konkurence. Ali pa je tak namenoma? Gre za poskus ZDA, da za vsako ceno obdržijo tehnološki primat, ki jim zadnja leta polzi iz rok?

Zelo verjetno. TikTok je namreč šele začetek. Ohlapen zakon bo namreč mogoče uporabiti tudi pri drugih storitvah in v povezavi z drugimi podjetji. Že kar nekaj časa se veliko razpravlja o Huaweiju in Kasperskem, pričakovati pa je, da se jima bo pridružil še kdo. Kar seveda pomeni, da zakon ne bo več vplival samo na Kitajsko, ampak tudi na Rusijo in druge države. Ohlapnost zakona nudi vladi veliko manevrskega prostora za odločanje o tem, katere storitve bodo v prihodnosti v ZDA dovoljene in katere ne. Recimo VPN? Bo še naprej dovoljena uporaba švicarske storitve Threema? Ali pa Telegrama s sedežem v Dubaju?

So dvomi o Tiktokovem ravnanju s podatki upravičeni? Seveda so, a enako upravičeni so tudi kar zadeva ameriška, evropska ali katerekoli druga podjetja oziroma njihove storitve. Zato je tovrstno prepovedovanje aplikacij nesmiselno (tudi pri nas). Namesto tega bi bilo bolj smiselno poskrbeti za ustrezne zakone, ki zadevajo domača podjetja, pa tudi tuja podjetja, s sedežem v ZDA, ki določajo striktna pravila glede varstva podatkov. Nekako tako, kot to počne Evropa in tako jezi Američane... ▪

preberite še to

Trendi
Nenavadna in nepričakovana povezava

Nenavadna in nepričakovana povezava

Nad simptome avtizma z zdravilom proti – driski…

Trendi
Četrta dimenzija je... dokaj čudna...

Četrta dimenzija je... dokaj čudna...

To, da naj bi bila čas, vemo, toda kako je to videti v praksi? Z našimi čutili v 3D-svetu? Kot magija&h...

Trendi
Pisanje je boljše

Pisanje je boljše

Učenje in pomnjenje je pri pisanju bolj učinkovito kot pri tipkanju…

Trendi
Robotski kojot čuvaj

Robotski kojot čuvaj

Ameriška vojaška letališča bodo pred divjimi živalmi varovali štirikolesni robotsk...

Trendi
Prijaznost - znak bolezni

Prijaznost - znak bolezni

Medvedi v Kaliforniji zaradi bolezni postajajo prijazni do ljudi…

Trendi
Bi lahko letališče bilo »krožišče«? Menda...

Bi lahko letališče bilo »krožišče«? Menda...

Bodo letališča prihodnosti imela krožne vzletno/pristajalne steze?

Trendi
Mleko brez krav

Mleko brez krav

Izraelsko podjetje razvija postopek proizvodnje mleka brez krav ali drugih sodoprstih kopitarjev.

Trendi
Sopotnik od tlakovcev do divjine

Sopotnik od tlakovcev do divjine

Vsestransko e-kolo za mesto in brezpotja, s tovorom ali brez njega.

Trendi
Pazite se pametnih seksualnih igračk

Pazite se pametnih seksualnih igračk

Lahko se namreč zgodi, da bodo snemale vaše intimne seanse. Eno takšnih so že našli, proi...

Trendi
Tu boste pa res imeli mir...

Tu boste pa res imeli mir...

Imenuje se točka Nemo in je tako na samem, da bodo vaši najbližji sosedi astronavti na mednarodni vesol...

Trendi
Nad podnebne spremembe z vesoljskimi mehurčki

Nad podnebne spremembe z vesoljskimi mehurčki

Mehurčki, »spuščeni« v vesolje, bi lahko ublažili najhujše posledice podnebnih ...

Trendi
S čebelami nad policiste

S čebelami nad policiste

Sedemdesetletni španski čebelar je bil tako jezen na prometne policiste, da je nadnje spustil - svoje č...