Zadevo je, v sodelovanju z Great North Air Ambulance Service (GNAAS), pred časom razvilo podjetje Gravity Industries, ki je v lasti britanskega izumitelja Richarda Browninga. Gre za tako imenovani »jet pack«, ki ima tri šobe – eno na hrbtu, ki služi za ohranjanje višine ter dve na rokah, ki sta namenjeni krmarjenju.
Browning je v namišljeni situaciji, ki si jo lahko ogledate v spodnjem videu prikazal, kako naj bi bila zadeva videti v praksi. Reševalca bi se najprej prepeljalo v bližino kraja nesreče, kjer bi si oprtal letalno pripravo in z njo poletel do ponesrečenca, ga oskrbel in pripravil za prevoz.
Testni polet je uspel, a do komercialne rešitve je še dokaj dolga pot. Obleka ta trenutek omogoča le 5 do 10 minut letenja, zahteva posebno usposabljanje in precej moči v rokah, za varen pristanek pa potrebuje tudi relativno raven teren.
Zadeva tudi ni nič kaj poceni. Browninge je eno takšnih oblek pred kratkim prodal za dobrih 370.000 €, kar je seveda le delček cene helikopterja in njegovega vzdrževanja, a ker gre pravzaprav za dodatek helikopterskemu načinu reševanja, še vedno ogromno denarja. Naslednji korak je torej večanje dosega oziroma avtonomije, poenostavitev upravljanja ter seveda nižanje cene.
Vir: GNAAS