Kdo je kriv in kdo odgovoren

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 14. 12. 2023 05:23:00, Kategorija: Trendi

Ko govorimo o onesnaževanju okolja stvari še zdaleč niso črno-bele.

Kdo je kriv in kdo odgovoren
Emisije toplogrednih plinov so se v zadnjih petdesetih letih skoraj potrojile in znašajo, preračunano v CO2, preko 51 milijard ton letno (2017). In kljub vse večjem zavedanju, da jih moramo zmanjšati, še vedno rastejo. Vsako leto imamo več vročinskih valov, več poplav, stopi se več ledenikov in polarnega ledu, 20 od zadnjih 22 let pa je bilo najtoplejših v zgodovini meritev temperature. Emisije moramo nujno in hitro zmanjšati, s čemer se strinja večina držav, ne strinja pa se, kdo je odgovoren za sedanje stanje in kdo mora prenašati največje breme reševanja stanja. Razvite države se hvalijo z vse večjo uporabo obnovljivih in čistih virov energije in s prstom kažejo na države v razvoju, kot je recimo Kitajska, slednje pa pravijo, da so emisije toplogrednih plinov Zahoda posledica  življenjskega sloga, pri njih pa gre za preživetje in da zahodne države nosijo največji del krivde za nastalo situacijo in morajo zato tudi največ prispevati za njeno odpravo.

Kdo je torej največji onesnaževalec? V letu 2021 je človeštvo proizvedlo dobrih 36 milijard ton CO2. Za 48% so krive azijske države, sledita Severna Amerika in Evropa s 16%. Največja posamezna onesnaževalka je Kitajska, ki je odgovorna za 30,9% emisij CO2, sledijo ZDA s 13,5% in EU z okoli 10%.Ta tri področja so skupaj odgovorna za več kot polovico emisij, torej bi moralo na njih ležati tudi največje breme reševanja težav.

A to je le del slike. Poleg trenutno največjih onesnaževalcev je pomembno tudi, kdo je pripeljal do stanja, kot ga imamo zdaj oziroma kdo so bili največje onesnaževalci v zgodovini. To je slika popolnoma drugačna. Največji onesnaževalec v zgodovini so ZDA, ki so odgovorne za 25% vseh emisij, sledi EU z 22%, Kitajska na tretjem mestu pa za 13 %.

Toda tudi tu slika ni popolna. Upoštevanje emisij določenih držav brez upoštevanja števila njihovih prebivalcev ni nekaj, čemur bi se lahko reklo  nepristranska analiza. Bolj zgovorne bi zato bil podatek kakšno je onesnaženje po posameznem prebivalcu. Ti podatki so popolnoma drugačni od prejšnjih, saj recimo največ CO2 po prebivalcu proizvajajo države, katerih najpomembnejša gospodarska panoga je nafta in zemeljski plin. V letu 2017 je, kar zadeva emisije CO2, bil na prvem mestu Katar, sledi mu Trinidad in Tobago, pa Kuvajt in Združeni arabski emirati. Ko govorimo o »ne-naftnih« državah je na prvem mestu onesnaževalcev Avstralija, tesno za njo so ZDA in Kanada, sledi Nemčija, Kitajska pa je šele na petem mestu.

A iz statistike je mogoče izluščiti še več podatkov. Recimo to, da Kitajska od leta 1990 do danes beleži najhitrejši padec revščine v zgodovini, ki pa je tesno povezan z rastjo emisij toplogrednih plinov. Ali pa podatek, da je bogatejša polovica prebivalcev, torej tisti višjega  srednjega in visokega dohodkovnega razreda,  odgovorna za 86 odstotkov toplogrednih plinov. Povprečen Nemec recimo proizvede petkrat več toplogrednih plinov kot povprečen Indijec, povprečen Američan pa v le 2,3 dneva proizvede več CO2 kot povprečen Nigerijec v celem letu.

In pri vsem skupaj je še bolj žalostno to, da države, ki h globalnemu segrevanju prispevajo najmanj, trpijo največ negativnih posledic.


Vir: Kurzgesagt – In a Nutshell/YouTube

preberite še to

Trendi
Vsestransko električno kolo

Vsestransko električno kolo

Švedska Husquarna bo v kratkem poslala na trg novo serijo zmogljivih modelov električnih koles 2024 Gra...

Trendi
Kako bi nas zmečkalo…

Kako bi nas zmečkalo…

… če bi na različnih planetih naš avtomobil padla paleta lesa…

Trendi
Zabavna naključja

Zabavna naključja

Nekateri fotografi preždijo ure in celo dneve, da ujamejo tisti pravi trenutek, drugim pa se to posreči kar mi...

Trendi
Obrezovanje na višjem nivoju

Obrezovanje na višjem nivoju

6 metrov dolgo rezilo z desetimi noži, vse skupaj pa »vihti« helikopter…

Trendi
Razbijamo mite o robotskih sesalnikih iRobot

Razbijamo mite o robotskih sesalnikih iRobot

Promocijska vsebina
Kljub temu, da ...

Trendi
Tudi implantat ni pomagal

Tudi implantat ni pomagal

Indijski študent si je dal v uho kirurško vstaviti slušalko Bluetooth, da bi lahko goljuf...

Trendi
Hitro kvadriranje

Hitro kvadriranje

Tako lahko na pamet in (dokaj) hitro kvadrirate dvomestna števila…

Trendi
Najdaljši vodni tobogan na svetu

Najdaljši vodni tobogan na svetu

Ni pretirano hiter, se pa zato po njem peljete dobre štiri minute…

Trendi
Zakaj pa to leti?

Zakaj pa to leti?

Ali lahko helikopter leti brez vrtenja elise? Tale očitno lahko. Ali pa tudi ne…

Trendi
Ne, hvala... Bom raje klasiko...

Ne, hvala... Bom raje klasiko...

Zakaj bi nekdo dovoli frizerju, da ga striže s - kotnim brusilnikom?

Trendi
Zakaj pa to ne gre?

Zakaj pa to ne gre?

Znano sestavljanko je mogoče rešiti na več načinov, le na enega ne…

Trendi
Dobrota je sirota

Dobrota je sirota

Kaj se zgodi, če si vrane napačno razlagajo reševanje njihovega mladička.