Ena od afriških držav, ki ima zelo velike težave s podhranjenostjo svojih prebivalcev, je Uganda. Tamkajšnja vlada si že desetletja prizadeva najti rešitev - a le z omejenim uspehom. Razdeljevanje kapsul z vitaminom A je na primer dobro delovalo na mestnih območjih, ni pa doseglo ljudi na podeželju, ki so ga najbolj potrebovali. Za bolj učinkovito se je izkazala obogatitev koruzne in pšenične moke ter jedilnih olj z vitaminom A za povečanje hranilne vrednosti, težava pa je v tem, da se ta živila ne zaužijejo v dovolj velikih količinah, da bi se dosegle pomembne spremembe.
Zato so se odločili »napasti« banane, ki so ena glavnih sestavin tamkajšnje prehrane. Gojijo devetdeset sort. Povprečni Ugandčan poje približno 400 kilogramov banan letno, torej več kot kilogram dnevno. Noben drug prehrambeni pridelek nima primerljivega dosega, poleg tega pa so v Ugandi banane na voljo praktično povsod. Ekipa raziskovalcev iz nacionalnih laboratorijev za kmetijske raziskave te afriške države je v sodelovanju z avstralskim znanstvenikom Jamesom Daleom ter fundacijo Billa in Melinde Gates ustvarila gensko spremenjeno banano, ki vsebuje povečano koncentracijo vitamina A, vsebuje pa tudi druga hranila za boj proti podhranjenosti. Projekt Banana21 se je začel leta 2005 in po 18 letih vlaganj (samo Fundacija Billa in Melinde Gates je prispevala 11 milijonov dolarjev), trdega dela in neuspešnih poskusov je znanstvenikom uspelo ustvarili banano, ki bi lahko rešila življenje milijonom otrok. Primeri genskih sprememb bananovcev, da bi se bolje upirali škodljivcem, glivicam ali suši, so dobro dokumentirani, vendar naj bi bilo to prvič, da je bila banana uspešno spremenjena, da bi delovala kot prehransko dopolnilo za ljudi.
Po poročanju National Geographic je superbanana pripravljena za gojenje, vendar znanstveniki še vedno čakajo na odobritev lokalne vlade, kar bo najverjetneje zelo trd oreh. Oblasti v Ugandi nasprotujejo gojenju in prodaji gensko spremenjenih živil, zato je prihodnost projekta dokaj negotova. Bi pa zadeva lahko bila izvedljiva v sosednji Keniji, kjer so pred kratkim odpravili desetletno prepoved pridelave in prodaje gensko spremenjenih pridelkov.
Vir: National Geographic, slika je simbolična