Seveda gre za argumente, povezane z neznanjem in nerazumevanjem tematike. »Dokazov«, da zemlja ni okrogla, je menda veliko. Tudi recimo ta, da če vzamete v roke ravnilo in ga poravnate s horizontom, ni nobenega odstopanja. Tudi če to naredite v letalu na 10.000 metrih (in tudi počeli so to)… Kar nekaj teh »poznavalcev« tudi trdi, da je Zemlja središče vesolja, Sonce in planeti pa so le »obešeni« okoli nje, zato gravitacijska sila ne obstaja in je čista izmišljotina znanstvene srenje.
A ravnozemeljci so tema, ki se ji bomo posvetili kdaj drugič, zdaj pa malce prave fizike. Privlačno silo med dvema masama lahko izračunamo s pomočjo Newtonovega zakona gravitacije. Ta pravi, da je sila med dvema masama sorazmerna velikosti obeh mas in obratno sorazmerna kvadratu njune medsebojne razdalje. Vse skupaj zapišemo s formulo:
.. kjer je G gravitacijska konstanta (6,627x10-11 N m2 kg-2). Če poznamo maso dveh teles (m1 in m2) in razdaljo (r) med njima, lahko torej zelo preprosto izračunamo, s kakšno silo se privlačita.
Toda ali je tako majhne sile mogoče tudi preizkusiti v praksi? Je. Fiziki so do zdaj iznašli kar nekaj eksperimentov, ki so pokazali, da gravitacijska privlačnost ne le obstaja ampak da je prava tudi formula za njeno računanje.Enega takšnih, imenovanega Cavendishev eksperiment, si lahko ogledate v spodnjem videu.
Vir: Thomas Koch/YouTube, MrLundScience/YouTube