Mit, ki noče umreti

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 6. 10. 2023 04:03:00, Kategorija: Trendi

Ste že kdaj slišali, da menda uporabljamo le 10 odstotkov svojih možganov? No, to ni res…

Mit, ki noče umreti
Nihče točno ne ve, kdo je bil prvi, ki je postavil to trditev. Mnogi menijo, da je zanjo kriv ameriški učitelj javnega govora Dale Carnegie, ki je leta 1936 v svoji izredno priljubljeni knjigi z naslovom Kako pridobiti prijatelje in vplivati na ljudi (How to Win Friends and Influence People), povzel članek, ki ga je leta 1907 v reviji Science objavil ameriški psiholog William James. Slednji je v njem zapisal, da »…smo v primerjavi s tem, kar bi morali biti, le napol budni…« in da »…uporabljamo le majhne del svojih duševnih in telesnih zmožnosti…« Zapisane besede nikjer ne omenjajo desetih ali kakršnihkoli drugih  odstotkov, jih pa je Dale Carnegie menda uporabljal v marketniški kampanji ob izidu omenjene knjige, ki velja za prvi veliki prodajni hit na področju literature za samopomoč. In se je »prijelo«. Zakaj?

Omenjena knjiga se je odlično prodajala in bila do zdaj prevedena v skoraj vse svetovne jezike, Carnegie pa je na to temo napisal še kar nekaj prodajnih uspešnic. In ker mu je šlo tako dobro ni čudno, da se je pojavila cela vrsta takšnih in drugačnih samopomočniških gurujev, ki so idejo »desetih odstotkov« pripeljali do, kot bi rekli zdaj, viralnosti. In zakaj je ideja, da uporabljamo le desetino tega, kar imamo, tako zanimiva? Misel, da so naši možgani ocean neizkoriščenega potenciala, ljudi navdaja z neke vrste optimizmom, optimizem pa je nekaj, kar je seveda vedno dobrodošlo. Če ne drugega zato, ker je alternativa mnogo manj privlačna.

A če je neka trditev prijetna, privlačna, pomirjujoča… to ne pomeni, da je tudi resnična. In ta na žalost ni. Ljudje, tako kot vsa živa bitja, uporabljamo svoje možgane v celoti. Evolucija ne deluje na način, da bi živim bitjem v naprej dajala neko možgansko »rezervo«. Vsak del možganov ima svojo nalogo in jo tudi opravlja. To dokazujejo tudi preiskave, kot je recimo funkcionalni MR (fMRI), ki kaže na to, da so med različnimi aktivnostmi aktivni prav vsi deli možganov. Seveda ne istočasno, a vsak del ima svojo specifično nalogo.

Spoznanje, da različni deli možganov opravljajo različne funkcije, sega v čas Druge svetovne vojne, v kateri je mnogo vojakov in civilistov utrpelo najrazličnejše poškodbe glave in posledično možganov. Zdravniki in drugi znanstveniki so v želji po pomoči te poškodbe analizirali in ugotavljali, kaj poškodovanci zmorejo in česa ne v odvisnosti od dela možganov, ki je utrpel poškodbo. Kasneje so zdravniki ugotavljali, kaj počnejo različni deli možganov z elektrostimulacijo različnih delov med operacijami za lajšanje težav z epilepsijo. Da ne bi pomotoma poškodovali kakšnega vitalnega dela, recimo centra za govor, so kirurgi pred rezom stimulirali okoliški del možganov in spraševali paciente, kaj se je zgodilo. Nekateri so se smejali, drugi so se spomnili nečesa, kar se je zgodilo, ko so bili majhni, a nikoli se ni zgodilo, da se ne bi zgodilo nič. Nevroznanost je od takrat zelo napredovala in zdaj smo, tudi zahvaljujoč sodobnim tehnologijam, kot je omenjen jo fMRI tako daleč, da za vsak del možganov vemo, čemu je namenjen. Seveda še zdaleč ne vemo vsega. Popolna neznanka je recimo to, čemur pravimo zavest. A nekaj je jasno – svoje delo opravljajo celotni možgani in ne le deset odstotkov.

Vir: Discover

preberite še to

Trendi
Dolina kvadratnih dreves

Dolina kvadratnih dreves

Ne, menda jih niso klesali… kar sama rastejo tako…

Trendi
Razrešen misterij Loch Nessa?

Razrešen misterij Loch Nessa?

Enoletna študija je pokazala, da je Nessie najverjetneje - velika jegulja.

Trendi
»Veščine«, ki jih pozabljamo

»Veščine«, ki jih pozabljamo

Nekatera včasih samoumevna opravila so sedaj skoraj pozabljena.

Trendi
Stolpi namesto dreves?

Stolpi namesto dreves?

Stolp, ki čisti zrak kot 368 dreves…

Trendi
Gozdni internet

Gozdni internet

A veste, da imajo tudi drevesa v gozdu svoj »internet«. Koreninski sistemi dreves se med seboj &ra...

Trendi
Ne gre in ne gre…

Ne gre in ne gre…

Ali imate tudi vi kakšno besedo, ki vam nikakor ne gre z jezika…

Trendi
Moški in ženski jezik

Moški in ženski jezik

Pravijo, da so ženske z Venere, moški pa z Marsa… in pri skupnosti Ubang je to več kot očitno&he...

Trendi
Najstarejši zapornik na svetu

Najstarejši zapornik na svetu

Ni v zaporu ampak je že od leta 1899 priklenjen v - parku

Trendi
Prespal je cilj

Prespal je cilj

Pilot je med letom zaspal in zgrešil cilj za dobrih 45 kilometrov.

Trendi
Kaj počnemo z Zemljo?

Kaj počnemo z Zemljo?

Google Earth že nekaj časa ponuja funkcijo časovnega sprehoda skoti zgodovino posameznih področij

Trendi
Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Na spletu je bila pred kratkim objavljena celotna vsebina osebne knjižnice naravoslovca Charlesa Darwina,...

Trendi
Nad plastiko z mutiranim encimom

Nad plastiko z mutiranim encimom

Bakterijski encim iz komposta bi lahko pomagal k hitrejši in učinkovitejši reciklaži plastenk.