Za sladkorno boleznijo ta trenutek trpi kar okoli 380 milijonov ljudi po vsem svetu. Za uspešno spopadanje z njo je nujno potreben kakovosten nadzor ravni krvnega sladkorja. Najpogostejši način je s pomočjo prenosnih glukometrov, v katere se vstavi vzorec krvi, ki se pridobi s pikom v prst pacienta. Pikanje z iglo, pa naj bo ta še tako tanka, je seveda neprijetno, poleg tega pa je potrebno paziti na higieno, saj lahko pride do okužbe.
A to bi se v kratkem lahko spremenilo. Združena brazilsko ameriška skupina znanstvenikov je namreč izdelala nov biosenzor, ki se lahko vgradi v pacientova očala, raven glukoze pa meri iz – solz. Ko te pridejo v stik z encimom glukoza oksidaza, se v senzorju spremeni tok elektronov, kar zazna napravica, vgrajena v ročko očal in podatke v realnem času pošilja računalniku.
»Koncentracije različnih metabolitov v solzah odražajo tudi njihovo raven v krvi, zato so uporaben medij za neinvazivno spremljanje fizioloških parametrov,« pravi Laís Canniatti Brazaca, eda vodilni avtoric študije. Glukoza pa ni edini fiziološki parameter, ki ga je mogoče izmeriti na tak način. Metoda je uporabna tudi za merjenje ravni vitaminov in alkohola, z njo pa je mogoče identificirati tudi nekatere degenerativne bolezni.
In kdaj bodo takšna očala na voljo pacientom? Ne še tako kmalu. Metoda je šele prestala fazo potrditve koncepta, sedaj pa je vse skupaj potrebno spraviti v uporaben izdelek, preveriti zanesljivost in varnost ter najti finančno vzdržen način proizvodnje. A nekje je treba začeti…
Vir: TNW, slika Juliane R. Sempionatto Moreto