Nedavna študija poroča, da tropsko mandljevo drevo Dipteryx oleifera (znano tudi kot almendro) ne le preživi neposreden udar strele, temveč zaradi tega celo uspeva. Raziskovalci so odkrili, da udar strele poškoduje okoliška drevesa, ki se z almendrom neposredno borijo za vire, hkrati pa odstrani tudi lianske vzpenjavke – lesnate zajedavske trte, znane po tem, da dušijo in zavirajo rast mnogih dreves v deževnem gozdu.
Znanstveniki so že dolgo sumili, da imajo nekatere drevesne vrste določeno toleranco do strele, vendar do zdaj za to niso imeli empiričnih dokazov. Ekipa raziskovalcev pod vodstvom Evana Gore je postavila sistem za sledenje udarom strele na območju naravnega spomenika Barro Colorado v osrednji Panami, kjer so spremljali posledice na 93 drevesih, ki jih je zadela strela.
V obdobju šestih let so znanstveniki podrobno spremljali devet dreves vrste D. oleifera, ki jih je zadela strela. Ugotovili so, da so vsa drevesa preživela z le manjšimi poškodbami, vsa druga drevesa, ki jih je neposredno zadela strela, so utrpela močne poškodbe, skoraj dve tretjini pa jih je v dveh letih po udaru odprlo. »Videti, da so drevesa, ki jih zadene strela, čisto v redu, je bilo naravnost osupljivo,« pravi Gora.
Raziskava je pokazala, da je en sam udar strele uničil v poprečju 9,2 sosednjih dreves, saj se je električni tok razširil preko vzpenjavk in povezanih vej, okuženost almendra z lianami pa se je zmanjšala za kar 78 %. Z manj konkurence za sončno svetlobo, prostor in hranila so ta drevesa povečala svojo plodnost za kar 14-krat. Na spodnji sliki lahko vidite almendro takoj po udaru strele leta 2019 (zgoraj) in dve leti kasneje (spodaj).

Ta konkurenčna prednost se kaže tudi v krošnji: s pomočjo 3D kartiranja krošenj z droni so raziskovalci ugotovili, da so almendri, ki jih je zadela strela, v povprečju približno štiri metre višji od svojih nesrečnih sosedov. Zaradi te višine je verjetnost, da bo D. oleifero zadela strela, kar 68 % višja kot za druga drevesa, kar jih v bistvu spremeni v naravne strelovode. Ker lahko ta drevesa živijo več sto let, se pričakuje, da bodo skozi življenje prenesla več udarov strele. »Za drevo Dipteryx oleifera je bolj koristno, da ga zadene strela, kot da ga ne,« pravi Gora.
Z evolucijskega vidika je D. oleifera razvila izjemno nenavaden mehanizem preživetja. Zdi se, da je strategija odstranjevanja tekmecev in zajedavcev z le manjšimi poškodbami zelo učinkovita.
Študija je bila objavljena v strokovni publikaciji New Phytologist.
Vir: Cary Institute