Novodobne fobije

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 22. 11. 2022 05:19:00, Kategorija: Trendi

Nove tehnologije prinašajo nove strahove, kot so nomofobija, cyberfobija, FOMO…

Novodobne fobije
O pojmu fobija wikipedia pravi: fobija (iz grškega korena φόβος, ki pomeni strah) je vrsta anksiozne motnje, ki se izraža kot močan in vztrajen strah pred nekim predmetom, okoliščinami ali situacijo, ki se s časom povečuje in je običajno nesorazmeren z dejansko ogroženostjo. O fobiji govorimo, ko je strah tako intenziven, da človeku onemogoča normalno opravljanje aktivnosti in ga ovira v vsakodnevnem delovanju. Zaradi fobije se prizadeti na daleč izogiba tem predmetom, okoliščinam oziroma situacijam, kadar pa to ni možno, se z njimi sooča z velikim nelagodjem. Posledično ima lahko težave pri opravljanju poklica ali v družbi. Fobije se diagnosticirajo kot mentalne motnje.

Fobij je cela vrsta, dokaj pomembno mesto med njimi pa zasedajo tiste, ki so tako ali drugače povezane s tehnologijami. In ker je teh vedno več, je tudi fobij vedno več. Pa si oglejmo nekaj novih. Imena so večinoma skovanke iz angleških besed, a to še ne pomeni da so manj resnične. Nekatere smo, bolj za šalo kot zares, poskusili prevesti…

Tehnofobija je »nenormalni strah ali zaskrbljenost zaradi učinkov tehnologije«. Gre za izraz ki je nastal v času industrijske revolucije (1760-1840), ko je skupina tkalcev, nezadovoljnih s tem, da so jih nadomestili stroji, začela te stroje razbijati. Razbijaški tkalci so sami sebe poimenovali »Luditi«, sedaj pa izraz ludit pomeni nekoga, ki nasprotuje novim tehnologijam ali načinom dela.

Nomofobija (Nomophobia) je strah pred tem, da nimamo pri sebi mobilnega telefona. »Nomo« v izrazu pomeni »no mobile«, gre pa lahko za zelo resno motnjo, saj so ankete pokazale, da se kar nekaj študentov celo tušira s telefonom, velik odstotek najstnikov pa je celo dejal, da bi raje izgubili mezinec kot telefon. Nomofobija ima tudi kar nekaj »podfobij« - strah pred izgubo signala, strah pred izpraznjenjem baterje, strah pred izgubo telefona kot takega…

Kiberfobija (Cyberphobia) je strah pred računalniki, ki ga verjetno poznate, prisoten pa je predvsem pri starejših ljudeh.

Telefonofobija (Telephonophobia) je strah pred odgovarjanjem na telefonski klici, saj se uporabnik boji, da ga bo klicoči kritiziral ali se delal norca iz njega.

Selfifobija (Selfiephobia) je strah pred snemanjem selfijev, predvsem pa rezultati, ki bodo nastali.

Dragotehnofobija (Expensivetechophobia) je strah (recimo da smo ga kolikor toliko dobro prevedli) pred tem, da bi nek nov tehnološki izdelek drago plačali brez da bi o njem dovolj vedeli.

Niinternetofobija (Nointernetophobia) je strah pred tem, da izgubimo povezavo v internet. Gre za dokaj pogosto motnjo, ki se večinoma pojavlja v blažji obliki, ko nekdo takoj, ko ugotovi, da je »padla« povezava v internet, kliče tehnično pomoč ponudnika.

Izgudaljofobija (Loremophobia) je strah pred izgubo televizijskega daljinskega upravljalnika. Pred leti smo imeli le en daljinski upravljalnik, zato motnja ni bila tako izrazita, sedaj, ko jih imamo več, pa je postala.

Padtelefobija (Drosmartoiphobia) je strah pred tem, da nam telefon pade (pad-tele) v WC. Ta fobija je pravzaprav povezana z nomofobijo, torej strahom pred tem, da nimamo telefona s seboj. In ker ga včasih vzamemo s seboj na WC…

Pozglavgesfobija (Formaspassphobia) je strah pred pozabo glavnega, skrbniškega, krovnega ali kakorkoli ga že imenujmo – gesla. Recimo strah pred tem, da pozabimo geslo, ki smo ga določili v programu za upravljanje gesel in tako izgubimo dostop do vseh svojih gesel.

Pozskrivprafobija (Foransequephobia) je strah pred pozabo odgovora na skrivno vprašanje. Saj veste, v nekaterih programih in storitvah je zaradi dodatne varnosti dodano tudi skrivno vprašanje, na katerega naj bi le mi vedeli odgovor.

FOMO (fear of missing out) je strah pred tem, da bi kaj zamudili. Če se nekaj prejšnjih fobij zdi malce neresnih, je tale še kako resna. Gre za strah, da se bo v času, ko nismo na socialnih omrežjih, elektronski pošti, internetu in še kje, zgodilo kaj pomembnega in bomo to zamudili. Če ste zadnja leta stopili v kak lokal ali se sprehodili po kakšnem šolskem hodniku ste verjetno opazili, da ogromno mladostnikov zre v telefone, kot da imajo FOMO.

Vir: Interesting Engineering

preberite še to

Trendi
Hotel za hrabre

Hotel za hrabre

Bi plavali v tem bazenu s steklenim dnom, postavljenem na 600 metrov visokem klifu?

Trendi
Najbolj morilske živali

Najbolj morilske živali

Ljudje smo na drugem mestu, takoj za komarji…

Trendi
Zakaj se ne razumemo?

Zakaj se ne razumemo?

Kar zadeva številke, se z Američani, Kanadčani, Britanci in mogoče še kom, strinjamo le do milij...

Trendi
Sam svoja vinska klet

Sam svoja vinska klet

Prvi primer človeka, ki proizvaja alkohol v svojem – mehurju.

Trendi
Ritno sončenje

Ritno sončenje

Nova »zdravstvena« moda – izpostavljanje zadnjične odprtine soncu…

Trendi
Najnevarnejši rekord

Najnevarnejši rekord

Obstaja svetovni rekord, katerega rušenje je v preteklosti večinoma pomenilo smrt.

Trendi
Nas bodo rešili vesoljski mehurčki?

Nas bodo rešili vesoljski mehurčki?

Mehurčki, »spuščeni« v vesolje, bi lahko odpravili najhujše posledice podnebnih spre...

Trendi
»Hobotnične« barve

»Hobotnične« barve

Največ se lahko naučimo z opazovanjem in preučevanjem narave...

Trendi
Iz milj v kilometre in nazaj

Iz milj v kilometre in nazaj

Kako hitro in na pamet pretvoriti milje v kilometre in seveda obratno..

Trendi
Gozd namesto pokopališča?

Gozd namesto pokopališča?

Zakaj ne bi namesto nagrobnika na našem grobu raslo – drevo.

Trendi
Poznamo »že« petino oceanskega dna

Poznamo »že« petino oceanskega dna

Kar zadeva oceansko dno, ga poznamo le za dve velikosti Avstralije