Ena od rešitev je (menda) tako imenovani Slugbot ali po naše Polžobot. Ideja je nastala že leta 2001 na California Institute of Technology in takrat s strani revije Time dobila celo naziv Najboljši izum leta. Polžobot naj bi bil robot, ki se vozi naokoli, s pomočjo svetlobnih žarkov prepoznava polže in jih pobira. Te nato shranjuje v posebno posodo, v kateri so bakterije, ki ga razgradijo, plin, ki pri tem nastane, pa se uporabi za pogon robota. Robot torej »dela na polže«.
Ideja je kasneje izgubila nekaj zagona, ni pa nikoli zamrla. Nadaljevala jo je skupina britanskih podjetij in nekaj let nazaj jo je celo finančno podprla britanska vlada. Pred tremi leti so na polja zapeljali tudi prvi prototipi, ki pa se v praksi očitno niso odrezali tako, kot so si avtorji zaželeli. Zaznava polžev menda dokaj dobro deluje, težave pa so z njihovim pobiranjem. Zato se je dr. Jenna Ross, vodja projekt, odločila, da zadevo zapeljejo v malce drugo smer – namesto pobiranja bodo raje uporabili ciljno škropljenje.
Toda ali ni škropljenje nekaj, kar že imamo? No ja, je, a Polžobot je vseeno lahko koristen, saj lahko drastično zmanjša uporabo škropiv. Najnovejša iteracija ideje je takšna, da se za zatiranje polžev uporabita dva robota – prvi, Polžobot, se uporabi za iskanje polžev, drugi, opremljen s škropivi, pa za natančno škropljenje le na mestih, kjer se nadloga zazna in ne po celotnem polju.
Hmmm…
Vir: Chap