Eden od načinov, na katerega rak trebušne slinavke škoduje telesu je, da rakave celice proizvajajo veliko količino oksidantov, ki uničujejo zdrave celice, rakave pa pustijo pri miru. To pa zato, ker slednje vsebujejo veliko koncentracijo aminokisline, imenovane cistin, ki v tumorskih celicah sproža proizvodnjo molekul, ki nevtralizirajo strupen učinek oksidantov. Ta lastnost je znanstvenikom dala idejo, da bi poskušali proizvodnjo cistina nekako zavreti in s tem odstraniti varovalni mehanizem tumorskih celic. Idejo so testirali pri miših, ki so jih genetsko spremenili tako, da njihove celice niso bile več sposobne absorbirati cistina in ugotovili, da se je rast rakavih celic ustavila, stopnja preživetja pa več kot podvojila.
V drugem eksperimentu, ki sprva ni bil povezan z opisanim, so znanstveniki testirali zdravilo cisteinaza, ki je trenutno v fazi razvoja, namenjeno pa je zdravljenju redke ledvične bolezni, imenovane cistinurija. Gre za genetsko motnjo metabolizma, ki povzroča povečanje izločanja – cistina, torej enake aminokisline ki varuje tumorske celice v trebušni slinavki, povečanje izločanja cistina pa povzroča hitro tvorbo ledvičnih kamnov. Ker se je omenjeno zdravilo, torej cisteinaza, pri poskusih na miših izkazalo za dokaj uspešno pri zaviranju tvorbe cistina, so ga preizkusili še v povezavi z rakastimi celicami trebušne slinavke in ugotovili, da zadeva dokaj dobro deluje. Rakave celice niso več bile sposobne absorbirati cistina in so odmrle, pri tem pa je pomembno tudi to, da so zdrave celice ostale nedotaknjene, saj te za preživetje potrebujejo neprimerno manjšo koncentracijo cistina kot rakave. Na spodnji sliki so na levi levi prikazane rakave celice pred uporabo cisteinaze, na desni pa po njej. Zelena barva prikazuje celice, ki jih je zdravilo napadlo in ki bodo v kratkem odprle (vir: Kenneth Olive, Columbia University Irving Medical Center).

Znanstveniki omenjene univerze sedaj iščejo način, kako povečati učinkovitost zdravila tako, da ga povezujejo z drugimi načini zdravljenja, predvsem imunoterapijo.
Raziskava je bila objavljena v reviji Science.
Vir: Columbia University, naslovna slika je simboilična.