Napravica se napaja s solarnimi celicami, v njej pa se nahajajo tri antene – GPS za določanje lokacije, antena za odkrivanje radarjev ribiških ladij ter antena za posredovanje podatkov ustreznim organom. In kako zadeva deluje? Vse ribiške ladje morajo biti opremljene in imeti vključen samodejni identifikacijski sistem (AIS), ki oddaja njihovo identiteto, lokacijo in smer. Težava je v tem, ker nekaterim ribičem tovrstna identifikacija ni v največjem interesu, zato ga včasih izključijo, da lahko ribarijo na črno. Nočejo pa izključiti radarskega sistema, saj jim ta pomaga pri navigaciji in varuje pred trki z drugimi plovili. In tu pridejo na vrsto albatrosi.
Te ptice lahko zaznajo ribiške ladje tudi do 30 kilometrov daleč in ko jim začnejo slediti, naprave na njihovih hrbtih zaznajo radarski signal te ladje in ga posredujejo v nadzorni center. Tam se signal primerja z bazo AIS in če ladje v njej ni, je velika verjetnost, da gre za kakšno nelegalno aktivnost.
»Flota« s temi napravami opremljenih albatrosov zaenkrat obsega 169 ptic, ki so v zadnjih šestih mesecih v Južnem oceanu (ocean, ki obkroža Antarktiko) odkrile 353 plovil, od katerih je imela okoli tretjina izključen sistem AIS. Ker je tak uspeh zavidljiv, projekt sedaj širijo na Havaje in na Novo Zelandijo.
Raziskava je bila objavljena v publikaciji Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vir: Phys.org